Jednou vetou

Petíciu proti vystúpeniu Británie z EÚ podpísalo vyše 600.000 ľudí

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Petíciu požadujúcu zotrvanie Británie v Európskej únii podpísalo od stredy, keď bola zverejnená na vládnom webe, už viac ako 600.000 ľudí.

Veľký záujem o jej podpísanie spôsobil, že webová stránka britského parlamentu, na ktorej bolo možné pridať sa k signatárom, prestala byť dostupná.

V úvode k petícii sa píše, že „vláda už niekoľkokrát opakovala, že odchod Británie z EÚ si želá ľud“. „S týmto tvrdením chceme skoncovať tak, že dokážeme podporu verejnosti pre zotrvanie v EÚ,“ uvádza sa v texte.

Aj keď je málo pravdepodobné, že vďaka tejto petícii britská vláda zmení svoj postoj k brexitu, iniciatívou doteraz neznámej predkladateľky Margaret Anne Georgiadouovej sa britské vedenie bude musieť zaoberať.

EÚ obchoduje najviac s USA a Čínou, SR je najotvorenejšia ekonomika Únie

Podľa zákona totiž vláda musí reagovať na každú petíciu, ktorú podpíše viac ako 10.000 ľudí. Poslanci britského parlamentu o petíciách diskutujú v prípade, že počet signatárov prekročí hranicu 100.000.

S výzvou pridať sa k signatárom sa na svojich priaznivcov obrátili herci Hugh Grant a Jennifer Saundersová, spisovateľka a moderátorka Caitlin Moranová či bývalý hovorca labouristov Alastair Campbell.

Agentúra AP dodala, že vo štvrtok sa na sociálnej sieti Twitter objavilo päť nových hashtagov, ktoré súvisia so zotrvaním Británie v Európskej únii. Medzi nimi je aj #NotOnMySide, čo je odkaz na stredajší prejav premiérky Theresy Mayovej, v ktorom občanov ubezpečila: „Som na vašej strane“ v úsilí o realizáciu výsledku referenda z roku 2016. V tomto plebiscite sa väčšina britských voličov vyslovila za ochod Británie z EÚ.

Môže vás zaujímať

VEDA: Čmeliaky hryzú rastliny, aby skôr kvitli