Jednou vetou

Po ázijských výrazný pokles zaznamenali aj európske akciové trhy

Ilustračná foto

foto: TASR/AP

Po ázijských trhoch reagovali na nepriaznivý vývoj na akciovom trhu USA aj trhy v Európe. Tie otvorili v utorok poklesom zhruba o 3 %, v dôsledku čoho paneurópsky index STOXX 600 klesol už siedmy deň po sebe, pričom sa dostal na najnižšiu hodnotu za šesť mesiacov.

Hlavný index londýnskej burzy FTSE 100 klesol na začiatku obchodovania až o 3,5 %, neskôr sa však zotavil a pred obedom sa pohyboval o 1,8 % nižšie než na záver predchádzajúceho obchodovania. Výrazný pokles zaznamenal aj hlavný index frankfurtskej burzy DAX, ktorý klesol na začiatku obchodovania o 2,7 %. Neskôr sa však podobne ako FTSE 100 zotavil a pokles predstavoval 1,9 %.

Jediným indexom, ktorý rástol, bol index volatility. Vývoj na európskych trhoch tak smeruje k najhoršiemu dennému vývoju od júna 2016, keď Briti rozhodli o odchode svojej krajiny z Európskej únie.

Pokles na trhoch v Ázii a následne v Európe, je dôsledkom pondelkového vývoja na trhoch v USA. Hlavný index newyorskej burzy Dow Jones klesol v pondelok (5.2.) o 4,6 %, čo predstavovalo najvýraznejší pokles od augusta 2011.

Trhy reagovali na najnovšie správy z amerického trhu práce, najmä na informácie o výraznejšom než očakávanom raste miezd za mesiac január. To signalizuje zrýchľovanie inflácie a vyššie šance, že centrálna banka pristúpi k zvýšeniu úrokových sadzieb skôr, než sa predpokladalo.

Jeden z najväčších poklesov zaznamenal tokijský index Nikkei 225, ktorý klesol o 4,7 % na 21.610,24 bodu. To znamená najväčší percentuálny pokles od novembra 2016.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie