Jednou vetou

Počas práceneschopnosti treba dodržiavať liečebný režim

Ilustračný obrázok

Foto: pixabay.com

Poberatelia dávky "nemocenské" sú počas práceneschopnosti povinní dodržiavať liečebný režim, ktorý určuje ošetrujúci lekár, organizuje posudkový lekár a kontroluje určený zamestnanec Sociálnej poisťovne.

Poistenec je povinný zdržiavať sa na adrese uvedenej v Potvrdení o dočasnej pracovnej neschopnosti, v ktorom môže byť vždy uvedená len jedna adresa.

„To isté platí aj počas blížiacich sa vianočných sviatkov. Ak poberatelia dávky nemocenské chcú cez sviatky cestovať, môžu, ale musia vopred navštíviť svojho ošetrujúceho lekára. Len ošetrujúci lekár môže na základe zdravotného stavu a liečeného režimu práceneschopnej osoby povoliť zmenu miesta jej pobytu. Zmenu zaznamená do zdravotnej karty pacienta a vyznačí ju tiež v Potvrdení o dočasnej pracovnej neschopnosti,“ zdôrazňuje hovorca poisťovne Peter Višváder.

Sociálna poisťovňa začína vyplácať vianočný príspevok

Poberateľ nemocenského je následne povinný sám oznámiť túto zmenu pobočke poisťovne. Adresu nového pobytu oznámi písomne oddeleniu lekárskej posudkovej činnosti v tej pobočke Sociálnej poisťovne, v ktorej bol evidovaný do zmeny pobytu.

Sociálna poisťovňa mesačne vyplatí v priemere takmer 117.000 dávok nemocenského.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie