Jednou vetou

Počas Vianoc budú predajne na Slovensku zatvorené 2,5 dňa

Ilustračné foto.

Foto: unsplash.com

Po takzvanej zlatej nedeli (23. 12.), kedy býva väčšina obchodov na Slovensku otvorená a ľudia už tradične využívajú tento deň na nákup darčekov, budú následne cez Vianoce predajne zatvorené 2,5 dňa.

To znamená, že prevádzky sa zatvoria na Štedrý deň (24. 12.) predpoludním a zatvorené budú počas celého 25. decembra a aj 26. decembra.

4 dôvody, prečo je Huawei Mate 20 Pro perfektným herným smartfónom

Takéto opatrenie priniesla novela Zákonníka práce a platí už druhý rok. V minulosti bývali totiž obchody počas Vianoc zo zákona zatvorené len 1,5 dňa.

Ľudia by tak mali pamätať na to, že posledné predvianočné nákupy musia stihnúť najneskôr predpoludním 24. decembra. Zamestnanci totiž nemôžu v obchodoch pracovať na Štedrý deň po 12.00 h.

Pracovníci v predajniach tak musia dovtedy ukončiť všetku svoju prácu, poupratovať či uzatvoriť pokladnice. To znamená, že obchody sa na Slovensku v tento deň zatvoria ešte pred 12.00 h, teda napríklad o 11.30 h či o 11.00 h.

Banky v predvianočnom období evidujú zvýšený záujem o úvery

Predajne sa opäť otvoria až 27. decembra. Následne však budú zatvorené aj 1. januára a 6. januára 2019.

Výnimkou zo zákazu predaja majú len čerpacie stanice či predajne na letiskách a staniciach, tiež lekárne alebo predajne suvenírov. Zákaz sa pritom vzťahuje len na predaj tovaru, otvorené tak môžu byť prevádzky poskytujúce služby, napríklad kadernícke a kozmetické salóny či požičovne.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie