Jednou vetou

Počet brigádujúcich študentov na dohody sa medziročne zvýšil

Ilustračné foto, archívne

foto: TASR

Celkový počet dohôd študentov -brigádnikov sa v marci 2018 oproti rovnakému mesiacu v roku 2017 zvýšil o 2354. Ide pritom najmä o rast dohôd, v ktorých si študenti buď neuplatnili odvodovú výnimku, alebo prekročili hranicu príjmu 200 eur, a teda z príjmov z brigádnickej činnosti odvádzali aj poistné na dôchodkové poistenie.

Vyplýva to zo štatistík Sociálnej poisťovne. Kým ku koncu marca 2018 Sociálna poisťovňa evidovala celkom 60.302 dohôd o brigádnickej práci študentov bez dôchodkového poistenia a ďalších 28.395 dohôd s dôchodkovým poistením, k 31. marcu 2017 brigádovalo 60.495 študentov na dohody bez dôchodkového poistenia a 25.848 bolo dohôd s dôchodkovým poistením.

Ak príjem študenta z dohody o brigádnickej činnosti, na ktorú si uplatnil výnimku z platenia poistného, nepresiahne hraničnú sumu 200 eur, dôchodkové poistenie mu nevznikne. Ak jeho príjem túto sumu prekročí, vznikne mu dôchodkové poistenie a povinnosť platiť poistné nad hraničnú sumu aj v prípade, že o takúto výnimku z platenia požiadal. Študent s viacerými dohodami o brigádnickej práci študentov si v jednom kalendárnom mesiaci môže uplatniť výnimku najviac na jednu dohodu o brigádnickej práci študentov.

Všetky informácie o povinnostiach brigádujúceho študenta aj o uplatnení výnimky sú zverejnené na webe Sociálnej poisťovne v časti Práca na dohodu o brigádnickej práci študentov – uplatnenie výnimky z platenia poistného. Poradenstvo študentom poskytujú aj jednotlivé pobočky Sociálnej poisťovne. TASR informovala Sociálna poisťovňa.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie