Jednou vetou

Počet dolárových milionárov vlani rástol dvojnásobným tempom

Ilustračné foto

foto: pixabay

Počet dolárových milionárov vo svete sa vlani zvýšil o necelých 10 % na rekordných 18,1 milióna. Ich finančný majetok bol najvyšší v histórii, keď sa zväčšil medziročne o 10,6 % na 70,2 bilióna dolárov (60,8 bilióna eur). V rozhodujúcej miere sa pod tieto čísla podpísalo zrýchlenie rastu svetovej ekonomiky a silný rast akciových trhov. Vyplýva to z World Wealth Reportu 2018 konzultačnej spoločnosti Capgemini.

Ťahúňom rastu počtu dolárových milionárov, ako aj ich majetku, bol ázijsko-pacifický región, predovšetkým Čína a Japonsko, kde sa trhová kapitalizácia verejne obchodovaných firiem zvýšila o vyše štvrtinu. Najrýchlejšie rastúcu populáciu milionárov a ich bohatstva na planéte, ktoré rástli vyše 20-% tempom, má India. „Ázia si tak už tretí rok po sebe udržala pozíciu najbohatšieho milionárskeho regiónu s najväčším počtom boháčov, ktorý zároveň najrýchlejšie rastie,“ priblížil analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Merkelová a Macron sa dohodli na rozpočte eurozóny

Počet dolárových milionárov sa v Ázii v porovnaní s rokom 2016 zvýšil o 12,1 % na 6,2 milióna pri raste ich majetku o necelých 15 % na 21,6 bilióna dolárov. „To znamená, že každý tretí dolárový milionár sveta je z Ázie,“ uviedol Pánis.

Počet dolárových milionárov v Severnej Amerike vzrástol v minulom roku o 9,9 % na 5,7 milióna pri 10,3-% náraste ich majetku na 19,8 bilióna dolárov. Tretie miesto v počte dolárových milionárov vo svete a veľkosti ich bohatstva si udržala Európa. Medziročne sa počet bohatých na „starom kontinente“ zvýšil o 7,3 % na 4,8 milióna pri 7,8-% raste ich finančných aktív. „Európa už tradične zaostáva za Áziou a Severnou Amerikou v bohatnutí pre veľa regulácií, silný sociálny štát a vysokú mieru prerozdeľovania. Rýchlejší rast bohatstva v milionárskej populácii v porovnaní s Európou zaznamenali aj Latinská Amerika a Afrika,“ vysvetlil Pánis.

Koniec záchranného programu pre Grécko je koniec jednej etapy, povedal Kažimír

Krajinou s najväčším počtom dolárových milionárov ostali s výrazným náskokom Spojené štáty americké s 5,3 miliónmi a 10-% medziročným nárastom pred Japonskom s 3,2 miliónovou populáciou, ktorá sa zväčšila o 9,4 %. Za nimi nasleduje Nemecko s 1,4 miliónmi boháčov pri medziročnom raste o 6,6 %, ktoré rýchlo dobieha Čína s 1,3 miliónmi boháčov a ich rastom o vyše 11 %. „V týchto štyroch krajinách sa nachádza 61 % všetkých dolárových milionárov sveta,“ priblížil Pánis.

Report očakáva, že do roku 2025 sa bohatstvo dolárových milionárov dostane na 106 biliónov dolárov, čo predstavuje vyše 50-% nárast oproti stavu z konca minulého roka. (1 EUR = 1,15 USD)

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie