Jednou vetou

Počet pracovných ponúk na portáli Profesie klesol medziročne o vyše 60 percent

ilustračné

archív

Posledné dva týždne však priniesli mierne zlepšenie a krivka, ktorá znázorňuje tok nových pracovných príležitostí, rastie.

Pracovný portál Profesia.sk zaznamenal výrazný pokles počtu pracovných ponúk. „Ak si súčasný stav porovnáme s rovnakým obdobím spred roka, môžeme vidieť, že prepad počtu ponúk je citeľný. Medziročný pokles predstavuje viac ako 60 percent,“ uviedla spoločnosť Profesia v tlačovej správe.

Posledné dva týždne však priniesli mierne zlepšenie a krivka, ktorá znázorňuje tok nových pracovných príležitostí, rastie. V týždni od 20. do 26. apríla pribudlo na pracovnom portáli na Slovensku 2 054 ponúk.

Prepadli sa všetky profesie

Uchádzači o prácu majú najviac príležitostí zamestnať sa na pozíciách v informačných technológiách, obchode či vo financiách a účtovníctve. „V porovnaní s minulým rokom klesol počet ponúk v každom jednom odvetví. Aktuálne nevidíme žiaden sektor, ktorý by medziročne rástol,“ tvrdí firma Profesia.

Najväčší prepad možno vidieť v cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve, kde je medziročný rozdiel predstavuje až 88 percent. Jedinými ponukami, pri ktorých portál Profesia.sk zaznamenal medziročný nárast, je farmaceut, servisný inžinier, učiteľ, finančný agent, obchodný team leader a finančný controller.

Aj počas koronakrízy najviac ponúk v tomto kraji

Ponuky, ktoré na portáli pribudli počas posledných štyroch týždňov, potvrdzujú pretrvávanie enormného rozdielu medzi Bratislavským krajom a zvyškom Slovenska. Kým v Bratislavskom kraji pribudlo viac ako 3 200 ponúk, vo zvyšných regiónoch nebol počet ponúk ani v jednom prípade vyšší ako 700. „Najmenej ponúk sme zaznamenali v Prešovskom a Banskobystrickom kraji,“ uvádza spoločnosť Profesia.

V Bratislavskom a Košickom kraji sú aktuálne najrozšírenejšie ponuky na pracovné miesta v oblasti informačných technológií. Vo zvyšných regiónoch je na prvom mieste jednoznačne obchod. „V Trnavskom a Nitrianskom kraji vidíme tiež záujem o ľudí do výroby alebo dopravy, špedície a logistiky. V Trenčianskom či Banskobystrickom kraji sa medzi odvetviami s najviac ponukami nachádza tiež strojárstvo,“ konštatuje spoločnosť v tlačovej správe.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie