Jednou vetou

Počet pracovných ponúk v oblasti cestovného ruchu za posledné roky rástol

Ilustračné foto

TASR

Cestovný ruch na Slovensku by mal v najbližšom čase získať podporu vďaka rekreačným poukazom. Analýza pracovného portálu Profesia.sk ukazuje, že počet pracovných ponúk v tomto sektore za posledné roky rástol.

Uverejnených bolo vyše 12.500 pracovných ponúk v sektore cestovný ruch, gastro a hotelierstvo od 1. januára do 28. novembra. Napriek tomu, že sa v súvislosti s týmto odvetvím rozpráva o väčšom nábore nových ľudí a brigádnikov hlavne pred letom, údaje z portálu ukazujú, že podobný počet náborov je na Slovensku aj pred spustením zimnej sezóny.

Väčšia priepasť medzi zimným a letným obdobím bola iba v roku 2016. Počet pred zimou bol v tomto období o 611 pracovných ponúk nižší.

„Ak sa však pozrieme na počet ponúk od septembra do 28. novembra 2018, vidíme, že rozdiel predstavuje iba 151 ponúk. Môžeme tak vidieť, že nábor zamestnávateľov je v dvoch hlavných obdobiach takmer rovnaký,“ uvádza Nikola Richterová z Profesie.

Živnostníci po upozornení doplatili takmer 400.000 eur

Nábory nových ľudí sú však pre zamestnávateľov čoraz náročnejšie. Priemerný počet reakcií na jednu ponuku v sektore cestovný ruch, gastro a hotelierstvo bol v roku 2015 21,7 uchádzača. V súčasnosti je o takmer 37 % nižší. Na jednu ponuku zareaguje dnes v priemere 13,7 uchádzača.

Zamestnávatelia v roku 2018 hľadajú v tomto sektore nových ľudí najčastejšie na pozície čašníka, kuchára, pomocného kuchára, recepčnej a barmana. Po novinke po 1. máji 2018 musia firmy povinne uvádzať výšku platu v pracovných inzerátoch. Zamestnávatelia pritom porušia zákon aj v prípade, že si na pracovnom pohovore dohodnú nižšiu sumu, ako uviedli v inzeráte.
Porovnanie letnej a zimnej sezóny ukazuje, že priemerný ponúkaný plat pri troch z piatich pozícií klesol. V októbri 2018 tak bol priemerný ponúkaný plat nižší na pozíciách pomocného kuchára, recepčnej a barmana. Deje sa tak aj napriek tomu, že počet reagujúcich uchádzačov firmám klesá. Ponúkaný plat sa zvýšil iba pri pozíciách čašníka a kuchára.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie