Jednou vetou

Počet prvých žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA výrazne klesol

Ilustračný obrázok

foto: pixabay.com

Počet prvých žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA klesol v minulom týždni výraznejšie, než sa očakávalo. Na druhej strane, presnejší 4-týždňový počet žiadostí vzrástol na vyše ročné maximum. Ukázali to vo štvrtok zverejnené údaje amerického ministerstva práce.

Počet prvých žiadostí o podporu v nezamestnanosti klesol v týždni do 16. februára o 23.000 na 216.000. Ekonómovia predpokladali, že počet žiadostí sa zníži na 229.000.

Ministerstvo ale zároveň upozornilo, že v prípade žiadostí v Kalifornii, Virgínii, na Havaji a v Portoriku sa pre sviatok Presidents‘ Day urobil odhad. Je tak možné, že po dodaní výsledkov sa počty žiadostí za minulý týždeň budú meniť smerom nahor.

Pevné ambulantné pohotovostné služby dostanú od marca viac peňazí

Navyše, 4-týždňový priemer žiadostí, ktorý je presnejším ukazovateľom, nakoľko nepodlieha takým výkyvom ako týždenné údaje, zaznamenal rast. Dosiahol 235.750 žiadostí, čo znamená ich rast o 4000.

To je najvyšší počet žiadostí v rámci 4-týždňového priemeru od januára 2018. To signalizuje, že rast počtu nových pracovných pozícií sa postupne spomaľuje.

Môže vás zaujímať

Do rána ostane na strednom Slovensku bez elektriny asi 300 odberných miest