Jednou vetou

Podarí sa Grécku dostať k ukončeniu záchranného programu? Odborník tvrdí, že je na najlepšej ceste

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Grécko je na dobrej ceste, aby sa stalo ďalším úspešným príbehom dlhovej krízy v eurozóne. Ale získanie plnej dôvery investorov si bude vyžadovať trvalý záväzok k ekonomickým reformám. Uviedol to v utorok (12.6.) šéf európskeho záchranného fondu Klaus Regling v prejave k bankárom v Arénach.

Grécko stratilo prístup na dlhopisové trhy v roku 2010. V auguste tohto roka má krajina vystúpiť z tretieho záchranného programu. Vláda v Aténach dúfa, že po jeho dokončení bude získavať potrebné financie výhradne na trhoch s dlhopismi.

„Prístup Grécka na trhy je stále krehký,“ upozornil Regling.

Grécko, s najvyšším pomerom dlhu k hrubému domáceho produktu (HDP) v eurozóne, na úrovni 179,8 % HDP, bolo príjemcom najväčšieho záchranného balíka v histórii menovej únie.

Čítajte viac: Macedónsko a Grécko sa dohodli v spore o názov

Partneri v eurozóne a Medzinárodný menový fond (MMF) poskytli krajine pôžičky vo výške približne 270 miliárd eur.

Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM) vlastní viac ako polovicu štátneho dlhu Grécka a ako najväčší veriteľ krajiny bude rád, keď znova získa trvalo udržateľný prístup na dlhopisové trhy.

Regling v prejave povedal, že Grécko je už blízko k vystúpeniu z tretieho záchranného programu. Stane sa tak ďalším úspešným príkladom, ak bude pokračovať v reformách aj po ukončení tohto programu.

Prečítajte si tiež: Grécko sa stane normálnou krajinou menovej únie, priblížil Juncker

Ďalšie dva štáty, ktoré museli počas dlhovej krízy v eurozóne požiadať o pomoc – Írsko a Portugalsko – už svoje programy ukončili. Írsko z neho vystúpilo v decembri 2013 a Portugalsko v máji 2014.

Regling v Aténach povedal, že tri nedávne aukcie gréckych dlhopisov ukázali, že si opäť začína získavať dôveru investorov.

Posledná splátka z tretieho záchranného úveru (vo výške 86 miliárd eur) by mala zvýšiť hotovostnú rezervu, ktorú si grécka vláda buduje a mohla by slúžiť ako jej rezerva na refinancovanie dlhu.

Tip na čítanie: Grécko dostane ďalšie peniaze z finančnej pomoci

Grécko očakáva, že jeho veritelia mu v strednodobom časovom horizonte zmiernia podmienky splácania dlhu, aby bola dlhová záťaž krajiny udržateľná. Regling v tejto súvislosti vyjadril presvedčenie, že na budúcom stretnutí ministrov financií eurozóny sa dosiahne dohoda.

„Ale, keďže Grécko potrebuje podstatne väčšie úľavy z dlhov než akákoľvek iná krajina v eurozóne, dohľad po ukončení programu bude prísnejší a komplexnejší,“ dodal.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie