Jednou vetou

Podľa írskeho premiéra môže tvrdý brexit viesť k poklesu ekonomiky Írska

Ilustračná foto

foto: TASR

Ak Británia opustí Európsku úniu bez dohody, írska ekonomika by mohla zaznamenať náhly pokles. Uviedol to írsky premiér Leo Varadkar, podľa ktorého sa toto riziko v poslednom období zvýšilo.

„V prípade tvrdého brexitu zaznamená ekonomika výrazné spomalenie rastu, prípadne až pokles,“ citovala Varadkara, ktorý vystúpil na ekonomickej konferencii v Dubline, agentúra Reuters.

Banky v Británii oživili prípravy na neriadený brexit bez dohody

To je horšia prognóza vývoja ekonomiky, než akú tento týždeň zopakovalo írske ministerstvo financií. To opätovne uviedlo, že v prípade odchodu Británie z EÚ bez dohody môže byť rast írskej ekonomiky v budúcom roku o 0,1 až 1 percentuálny bod slabší, než v prípade riadeného brexitu. Pri riadenom brexite Dublin očakáva, že írska ekonomika vzrastie v roku 2020 o 3,3 %.

Varadkar dodal, že na budúci mesiac plánuje zverejniť aktualizovaný núdzový plán. Ten bude obsahovať ďalšie opatrenia, ktoré Írsko prijme do 31. októbra, keď má Británia EÚ opustiť.

Smerom k Británii írsky premiér zároveň uviedol, že prípadný odchod ostrovnej krajiny z EÚ bez dohody bude výhradným rozhodnutím Londýna. Európska únia za to zodpovedná nebude.

HUAWEI: Skvelé tipy na darčeky za vysvedčenie, ktoré potešia nielen študentov

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie