Jednou vetou

Podmienky obstarania vozidiel 4×4 nastavili účelovo, tvrdí J.Naď, MO to odmieta

Ilustračný záber

Foto: Pixabay.com

Pri tendri za asi 400 miliónov eur na nákup viacúčelových taktických vozidiel 4x4 na Ministerstve obrany (MO) SR sa podľa odborníka na obranu za hnutie OĽaNO Jaroslava Naďa nastavili podmienky obstarávania tak, aby im vyhovelo dopredu vybraté vozidlo. Poukázal aj na to, že vozidlá budú potrebovať doobstarať výbavu, čím vzrastie celková cena.

Prezidenti Maďarska a Bulharska: Je potrebné rozvíjať infraštruktúru z fondov EÚ

Podľa Naďa sa bude obstarávať 424 nie úplne, ale takmer holých vozidiel bez špeciálnej úpravy. „To znamená, že to vozidlo príde, ale nebude použiteľné, bude ho treba doobstarávať,“ skonštatoval.

Upozornil, že pri neskoršom dokupovaní výbavy sa cena zvýši. „Cena je samo o sebe jedno veľké klamstvo, treba za tým hľadať príčinu,“ dodal.

Tvrdí, že firmy, ktoré by mali záujem o zákazku, majú na predloženie ponuky málo času aj vzhľadom na množstvo podmienok, ktoré si musia preštudovať a splniť. Upozorňuje, že dopredu vybraná firma už na podkladoch pracuje.

Poukázal na to, že zo súťaže sa vyradili vozidlá, ktoré sú pre iné krajiny vyhovujúce a majú skúsenosti z bojov. Naď preto verí, že Úrad pre verejné obstarávanie tender zastaví.

Ministerstvo obrany spochybňovanie tendra odmieta. „Operačné požiadavky boli zadefinované vojakmi, ktorí budú ich užívateľmi. Proces obmeny tohto typu vojenských vozidiel začal ešte v roku 2013. Ministerstvo obrany SR striktne odmieta zneužívanie témy zabezpečenia obrany SR na politický boj,“ povedala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

Foto: Politikov spojilo pivo. Ktoré vyšlo ako najkvalitnejšie?

V záujme transparentnosti je podľa jej slov minister obrany Peter Gajdoš (SNS) pripravený zrušiť súťaž v prípade, ak sa „potvrdia neoprávnené útoky smerujúce k podozreniu, že podmienky účasti spĺňa iba jediný uchádzač“.

Ministerstvo obrany vyhlásilo tender na nákup viacúčelových taktických vozidiel 4×4 pre Ozbrojené sily (OS) SR začiatkom júna. Nakúpiť chce 424 vozidiel za maximálnu sumu 321 miliónov eur bez DPH.

Súčasťou tendra je podľa slov hovorkyne rezortu Danky Capákovej aj rámcová dohoda na desať rokov na dodávky náhradných dielcov, mobilné maskovanie a aj dodatočné plnenie potrieb spôsobených krízou. Záujemcovia o predloženie žiadosti sa majú prihlásiť do 2. júla.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie