Jednou vetou

Podnikatelia môžu už po ôsmy raz hlasovať za byrokratický nezmysel roka 2019

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Podnikatelia majú už ôsmy raz možnosť hlasovať za Byrokratický nezmysel roka a prostredníctvom tejto “anticeny” upriamiť pozornosť kompetentných na legislatívne opatrenia, ktoré im zbytočne komplikujú život.

Počet námetov, ktoré podnikatelia a odborná verejnosť nominujú, v posledných rokoch rastie. Do tohtoročnej ankety Byrokratický nezmysel roka prišlo 69 námetov. Zástupcovia podnikateľských organizácií z nich vybrali finálovú desiatku, o ktorej prebieha verejné hlasovanie.

Vianoce s Huawei servisom budú štedré: Predĺžená záruka, ochrana displeja zadarmo a zľavy na opravu

„V tohtoročných nomináciách dominovali námety, ktoré súvisia s digitalizáciou a antibyrokratickým zákonom. Podnikatelia očakávajú, že ich úrady nebudú otravovať s papiermi, potvrdeniami a informáciami, ktoré si vedia vzájomne vymeniť. Napriek pokroku je v tejto oblasti stále čo zlepšovať,“ hodnotí Ján Solík, predseda Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Podľa neho značná časť tohtoročných námetov súvisí s novoprijatou legislatívou vyplývajúcou z poslaneckých návrhov. Tie sú schvaľované bez dôsledného pripomienkovania a analýz ich dopadov. Výsledkom sú v praxi nepoužiteľné regulácie so zdanilo vznešenými cieľmi.

Z nedávneho prieskumu zameraného na kvalitu podnikateľského prostredia vyplýva, že tretina podnikateľov hovorí, že nedokáže podnikať tak, aby neporušili žiaden zákon. Medzi najčastejšími dôvodmi uvádzajú časté zmeny zákonov a ich nejednoznačnosť.

Začala sa mimoriadna schôdza k návratu investičného zlata na Slovensko

„V procese prípravy návrhov zmien zákonov súvisiacich s podnikateľským prostredím sú najmä menšie firmy na Slovensku pomerne pasívne. V nedávnom prieskume viac ako 80 % predstaviteľov malých a stredných firiem deklarovalo, že nevyužívajú žiadnu možnosť participácie na legislatívnom procese. Top dôvodmi sú nedostatok času pri vysokej frekvencii návrhov zmien,“ konštatuje Martin Hošták z Republikovej únie zamestnávateľov.

Podľa Solíka sa anketou snažia osloviť najmä túto mlčiacu väčšinu. Vďaka predchádzajúcim ročníkom sa podarilo odstrániť viaceré z nominovaných nezmyslov. Nejde síce o systémové riešenie, ale význam má každé jedno zlepšenie.

Hlasovať za Byrokratický nezmysel roka 2019 možno na www.byrokratickynezmysel.sk, kde sú aj zverejnené nominácie.

Zmenia sa podmienky pri minimálnych dôchodkoch, pribudne aj nová dávka

Vyhlasovateľom ankety je Združenie mladých podnikateľov Slovenska. Odborným garantom je Združenie podnikateľov Slovenska.

Odborným konzultantom je Centrum lepšej regulácie Slovak Business Agency a partnermi sú Republiková únia zamestnávateľov, Slovenská komora daňových poradcov a portál Podnikajte.sk.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie