Jednou vetou

Podporou kúpeľníctva plním programové vyhlásenie vlády, tvrdí Kažimír

Podporou kúpeľníctva plní minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) podľa vlastných slov len programové vyhlásenie vlády. „Nič viac, nič menej,“ konštatoval šéf rezortu financií. Reagoval tak na vyjadrenia opozičných poslancov, ktorí kritizovali opatrenia na podporu kúpeľníctva navrhované v novele zákona o dani z príjmov.

Táto novela z dielne rezortu financií sa práve nachádza v parlamente v prvom čítaní. Podľa návrhu by si pracujúci mohli v prípade, ak absolvujú počas roka kúpeľný pobyt, uplatniť odpočítateľnú položku zo základu dane vo výške 50 eur. Opatrenie by podľa ministerstva malo napomôcť rozvoju tohto odvetvia na Slovensku. Ministerstvo odhaduje, že tento bonus by mohlo využiť okolo 200.000 ľudí.

Podľa opozičného poslanca Eduarda Hegera (OĽaNO) je však toto opatrenie len veľkým populizmom. V skutočnosti totiž podľa neho ľudia pri takejto úľave ročne ušetria na daniach len 9,50 eura. „Toto nie je cesta, nejakými 9-eurovými zľavami zalepiť ľuďom oči,“ uviedol Heger. Vyzval preto na reálnu diskusiu o tom, čo kúpele na Slovensku potrebujú a čo by im naozaj pomohlo.

Daňová úľava nemá zmysel

Podľa nezaradeného poslanca Miroslava Beblavého je každému, kto sa v tom vyzná, jasné, že takýto návrh je ekonomickou hlúposťou. „Tá daňová úľava je taká miniatúrna v našom daňovom systéme, že nemá žiaden zmysel,“ dodal Beblavý.

Poslancovi SaS Eugenovi Jurzycovi zase chýba analýza a konkrétne fakty, prečo by malo Slovensko pristúpiť práve k takejto podpore kúpeľníctva. Či naozaj bude viesť k podpore cestovného ruchu a prečo má štát pristúpiť k takémuto výpadku vo verejných financiách. „Ukážte, že práve naštartovanie kúpeľov pomôže viac než nižšia daň, alebo iné alternatívne opatrenia,“ vyzýval poslanec. Tento návrh označil za najviac problémový zo všetkých bodov, ktoré minister financií Kažimír predstavil parlamentu.

Zreformovanie kúpeľníctva

Ku kritike sa pridal aj nezaradený poslanec Jozef Mihál. Pripomenul, koľko byrokracie bude potrebných kvôli ročnej úspore 9,50 eura. Človek si bude musieť po absolvovaní kúpeľného pobytu odložiť bloček a pri ročnom zúčtovaní ho doniesť mzdovej účtovníčke, ktorá ho následne bude musieť v zúčtovaní zohľadniť. Pýtal sa, či to za tú symbolickú sumu vôbec stojí. „Keď už toto robíte, dobre, tak s trošku väčšou veľkorysosťou,“ dodal Mihál.

Naopak, s opatrením súhlasil poslanec SNS Radovan Baláž. Práve vládna SNS totiž presadila do programového vyhlásenia vlády podporu kúpeľníctva. „SNS naozaj záleží na tom, aby sme zreformovali kúpeľníctvo,“ zdôraznil Baláž.

 

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie