Jednou vetou

Pokles nezamestnanosti sa podľa analytikov zmierňuje pre slabší globálny dopyt

Národná banka Slovenska (NBS)

Foto: TASR

Tempo poklesu nezamestnanosti sa na Slovensku spomaľuje. Podľa analytikov za tým možno hľadať zmiernenie rastu globálneho dopytu, trh práce však sčasti naráža na limity ponuky voľnej pracovnej sily na Slovensku.

Ku koncu marca tohto roka miera nezamestnanosti podľa údajov ústredia práce klesla na 5,03 %. „Oproti februáru tohto roka klesol počet ľudí bez práce o vyše 1200. Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov kopíruje vývoj disponibilnej miery nezamestnanosti a zopakovala hodnotu z minulého mesiaca,“ zhodnotili analytici Inštitútu finančnej politiky (IFP). Počet uchádzačov umiestnených do zamestnania mierne stúpol, čo posúva pravdepodobnosť nájdenia si práce bližšie k maximálnym hodnotám.

Tempo poklesu miery nezamestnanosti na Slovensku sa však pribrzďuje. Dôvodom je zmiernenie rastu globálneho dopytu, firmy však narážajú aj na limity ponuky pracovnej sily. „Niektoré firmy tiež hlásia, že majú problémy s rastúcimi nákladmi na pracovnú silu, čo riešia zmenšovaním rozsahu náborov, prepúšťaním a vyššou mierou automatizácie výroby,“ konštatujú analytici Národnej banky Slovenska (NBS).

Až tretina používateľov internetu nevie, ako si má ochrániť online súkromie

Počet voľných pracovných miest dosiahol nové maximum, keď úrady práce evidovali 88.000 voľných miest. Najviac ich bolo v okresoch Bratislava, Galanta, Trnava a Nitra, čo predstavuje takmer 40 % z celkových voľných pracovných miest. „Opačná situácia je v okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava, kde patrí miera nezamestnanosti k najvyšším na Slovensku,“ zhodnotili analytici IFP.

Analytici očakávajú v najbližšom období miernejší pokles nezamestnanosti. „Z hľadiska pokračujúceho ochladzovania očakávaní rastu zamestnanosti medzi firmami na Slovensku je možné predpokladať len mierny pokles nezamestnanosti, resp. jej stagnáciu v najbližšom období,“ predpokladajú analytici NBS.

Môže vás zaujímať

Priemerná cena bývania vzrástla medzikvartálne o takmer 60 eur za meter štvorcový