Jednou vetou

Pokles zásob ropy v USA a kroky OPEC+ podporili ceny komodity

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Ceny ropy v stredu vzrástli, keď trhy zareagovali na informácie o poklese ropných zásob v USA, ako aj na signály zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), že bude v obmedzovaní produkcie pokračovať napriek opätovnému tlaku amerického prezidenta na zníženie cien ropy.

Americký ropný inštitút (API) uviedol, že podľa jeho odhadov zásoby ropy v USA klesli v týždni do 22. februára o 4,2 milióna barelov (1 barel = 159 litrov). Oficiálne údaje zverejní v stredu americké ministerstvo energetiky.

Ceny okrem toho podporuje znižovanie ťažby zo strany OPEC-u a ďalších producentov, ktorí sú spoločne známi ako skupina OPEC+. S cieľom dostať trh s ropou do rovnováhy a podporiť ceny sa producenti koncom minulého roka dohodli, že od januára začnú znižovať ťažbu o 1,2 milióna barelov denne.

HUAWEI: Na svetovom kongrese predstavil prvý skladací 5G smartfón, výkonné notebooky aj 5G router

V týchto dňoch však na kroky skupiny OPEC+ opäť zareagoval americký prezident Donald Trump, podľa ktorého sú ceny vysoké. V reakcii na jeho vyjadrenia ceny ropy na začiatku týždňa prudko klesli, v stredu sa však situácia zmenila, keď zdroje z OPEC-u dali najavo, že OPEC+ mieni v obmedzovaní ťažby pokračovať.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v apríli vzrástla do 7.23 h SEČ o 52 centov na 65,73 USD (57,86 eura) za barel. Cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 56 USD/barel, čo oproti predchádzajúcej uzávierke predstavuje rast o 50 centov.

Môže vás zaujímať

Štát podporí sezónnu prácu u ovocinárov a zeleninárov