Jednou vetou

Pokles zásob ropy v USA spôsobil zvýšenie jej ceny

Ilustračné foto.

Foto: , pixabay.com

Ceny ropy vo štvrtok vzrástli, keď ich podporila správa amerického ministerstva energetiky o nečakanom poklese ropných zásob v USA. Zároveň ich nahor potlačil rast akciových trhov, ktoré reagovali na vyjadrenia americkej vlády, že je pripravená na rokovania s cieľom vyriešiť súčasný konflikt s Čínou po tom, ako si krajiny pohrozili vzájomným uvalením dovozných ciel na viaceré kľúčové produkty. Podporu okrem toho poskytli aj informácie o znížení produkcie zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).

Americké ministerstvo energetiky v stredu (4.4.) oznámilo, že zásoby ropy v USA klesli v týždni do 30. marca o 4,6 milióna barelov (1 barel = 159 litrov). Kľúčové údaje ministerstva tak boli pre trhy s ropou ešte lepšie, než naznačoval odhad Amerického ropného inštitútu (API) o deň skôr. Ten poukazoval na pokles zásob ropy o 3,3 milióna barelov. Analytici pritom očakávali rast zásob a v tomto predpoklade zotrvávali aj napriek informácii API, nakoľko údaje ministerstva a ropného inštitútu sa často rozchádzajú.

Navyše ceny ropy podporil aj prieskum agentúry Reuters, podľa ktorého produkcia ropy zo strany OPEC klesla v marci na 11-mesačné minimum Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s júnovým kontraktom vzrástla do 7.45 h SELČ o 31 centov na 68,33 USD (55,66 eura) za barel. Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v máji dosiahla 63,63 USD/barel, čo znamená rast o 26 centov.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie