Jednou vetou

Poľnohospodári, ktorých v roku 2017 postihlo sucho, si vážia pomoc vlády

Ilustračné foto

foto: TASR

Poľnohospodári si vážia, že vláda vyčlenila prostriedky na odškodnenie za extrémne sucho z roku 2017. Tento krok ocenila Agrárna komora Slovenska (AKS) aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK).

Financie farmári podľa AKS nutne potrebujú, aby mohli pokračovať vo svojej činnosti bez prepúšťania zamestnancov.

Matečná: Prípad lesníka M. Hríbika sa rieši

„S blížiacim sa koncom roka mnohí prehodnocovali zatvorenie podnikov alebo znižovanie personálnych stavov. Toto uznesenie vlády im dáva istotu, že finančnú pomoc dostanú. Poľnohospodári oceňujú prístup vlády a vážia si túto pomoc,“ dodala Helena Patasiová, predsedníčka AKS.

Ministri týmto rozhodnutím podľa SPPK uznali krízový stav, do akého sa dostala časť poľnohospodárov najmä v južných a juhozápadných oblastiach.

„Oceňujeme najmä fakt, že vláda SR a Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR reálne svojimi ostatnými aktivitami prejavujú vysoký záujem o strategické odvetvie národného hospodárstva, akým agropotravinárstvo právom je,“ uviedol v reakcii na schválené odškodnenie za sucho predseda SPPK Emil Macho.

Érsek: Bratislavské letisko nejdem predávať

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v stredu po rokovaní vlády vyhlásil, že poľnohospodárom postihnutým suchom z roku 2017 budú uvoľnené finančné prostriedky v januári 2019.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) zároveň dostala mandát, aby začala sanovať vzniknuté škody zo sucha.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie