Jednou vetou

Poľnohospodári vítajú avizovanú pomoc vo forme zelenej nafty

Ilustračné foto

TASR

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) víta avizovanú pomoc pre slovenských poľnohospodárov vo forme tzv. zelenej nafty, ktorú prezentovali koaliční lídri po spoločnom rokovaní. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš z tlačového odboru SPPK v reakcii na stredajšie (31.1.) oznámenie, že vláda poskytne agrosektoru pomoc vo výške 30 miliónov eur.

Slovenské agropotravinárstvo je podľa Korpáša dlhodobo v zlej kondícii. V snahe zastabilizovať toto odvetvie volala Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv, ktorá vznikla na prelome rokov práve pre nepriaznivý vývoj v odvetví, po systémových riešeniach, ktoré by zrovnoprávnili postavenie slovenských agropodnikateľov na spoločnom európskom trhu. Jedným z návrhov bolo aj zriadenie zelenej nafty. Ide o nástroj, ktorý bežne využívajú poľnohospodári aj v okolitých krajinách.

„Aktuálne ešte nevieme, aký bude mechanizmus prerozdelenia financií, ani s akým plánovaným časovým rámcom zavedenia zelenej nafty do praxe môžu slovenskí poľnohospodári rátať. Podľa Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv by mali výhody zo zelenej nafty poberať tí poľnohospodári, ktorí tvoria na vidieku pridanú hodnotu a vytvárajú pracovné miesta. Zelená nafta by mala byť nasmerovaná len pre tie podniky, ktoré sa venujú špecializovanej rastlinnej výrobe a živočíšnej výrobe. Koeficientom prepočtu by preto mal byť hektár špecializovanej rastlinnej výroby a veľká dobytčia jednotka v rámci živočíšnej výroby. Takýto model používajú napríklad aj v Českej republike,“ spresnil.

Požiadavka pomoci je naďalej vo výške 70 miliónov

Korpáš zároveň dodal, že slovenskí poľnohospodári a potravinári združení v Rade poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv však aj naďalej požadujú štátnu pomoc v celkovej výške 70 miliónov eur, ktorá kopíruje úroveň okolitých štátov. Hodnotou za požadované peniaze je prebudenie života na vidieku a zdravé slovenské potraviny.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) za účasti predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS), podpredsedu Národnej rady SR Bélu Bugára (Most-Híd) a ministra financií SR Petra Kažimíra (Smer-SD) 31. januára 2018 uviedol, že slovenským poľnohospodárom chce vláda pridať cez systém tzv. zelenej nafty 30 miliónov eur.

„Domnievame sa, že táto suma peňazí bude použitá mimoriadne užitočne, pretože chceme ísť najmä do podpory tých častí slovenského poľnohospodárstva, kde pôjde o vytváranie nových pracovných miest. Máme jasnú predstavu, ako to celé má vyzerať,“ spresnil predseda vlády SR. Podľa premiéra však treba rátať s tým, že sa o túto pomoc zo strany štátu bude zaujímať aj Európska komisia.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie