Jednou vetou

Poľsko vyzýva zahraničných Poliakov, aby hlásili prípady ohovárania vlasti

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Predseda poľského Senátu Stanislaw Karczewski vyzval Poliakov žijúcich v zahraničí, aby poľské úrady informovali o akýchkoľvek vyhláseniach, ktoré by mohli poškodzovať "dobré meno Poľska". Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

Vo svojom trojstranovom liste, ktorý kancelária predsedu Senátu rozposlala rozličným poľským organizáciám na celom svete, Karczewski vyzýva milióny ich členov, aby „zaznamenávali a reagovali“ na prejavy protipoľských nálad, ako aj „vyhlásenia a názory poškodzujúce (dobré meno Poľska)“. Karczewski svojich krajanov v zahraničí zároveň vyzval, aby o takýchto incidentoch informovali poľské veľvyslanectvá, konzuláty a honorárne konzuláty v zahraničí.

Karczewskeho výzva, ktorá bola vo forme listu nedávno zverejnená aj na internetovej stránke poľského Senátu a vo štvrtok na ňu upozornili nemecké médiá, súvisí s nedávno prijatým kontroverzným zákonom, podľa ktorého je trestné verejne a nepravdivo pripisovať poľskému národu zločiny spáchané nacistickým Nemeckom v čase druhej svetovej vojny v rokoch 1939-45.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie