Jednou vetou

Poplatky pri zmene priezviska po uzavretí manželstva sa majú zrušiť

Ilustračná foto

foto: TASR

Vydanie nových dokladov po zmene priezviska po uzavretí manželstva bude oslobodené od správnych poplatkov. Počíta s tým novela zákona o správnych poplatkoch, ktorú v utorok schválilo plénum. Novelu zákona predložil do parlamentu predseda Smeru-SD Robert Fico a jeho podpredseda Juraj Blanár.

Výdavky na zdravotníctvo budú rásť, tvrdí globálna štúdia

„Návrh zákona má za cieľ podporiť vytváranie tradičných foriem rodiny a uľahčiť finančnú situáciu manželov, a to oslobodením od správnych poplatkov za úkony alebo konania podliehajúce poplatkovej povinnosti podľa zákona o správnych poplatkoch, ale i súdneho poplatku podľa zákona o súdnych poplatkoch (zápis zmien do obchodného registra), ktoré bezprostredne súvisia s uzatvorením manželstva a následne zmenou priezviska jedného z manželov v dôsledku uzatvorenia manželstva,“ vysvetlili v návrhu poslanci Smeru-SD. Od poplatkov majú byť oslobodené úkony, ktorých predmetom je zmena priezviska po uzavretí manželstva, to neplatí, ak sa vydáva doklad urýchlene na žiadosť poplatníka.

Pôjde podľa nich teda o bezplatné vydanie všetkých druhov dokladov, o vydanie ktorých osoby požiadajú v dôsledku zmeny priezviska po uzavretí manželstva, a tiež o zápis zmeny v obchodnom registri.

Poslanci pripomínajú, že v súčasnosti sa napríklad za vydanie občianskeho preukazu platí 4,50 eura, za vydanie cestovného pasu 33 eur. Vodičský preukaz či medzinárodný vodičský preukaz takto stojí 6,50 eura.

URPINER: Toto všetko chystáme pre fanúšikov na Pohode v Trenčíne. Nenechajte si to ujsť

Tri eurá sa platia zas napríklad za vykonanie zmien v osvedčení o živnostenskom oprávnení. Súčasný zákon hovorí aj o ďalších poplatkoch.

Legislatívne zmeny majú byť účinné od 1. septembra 2019.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie