Jednou vetou

Portál Code.org určený pre hodiny informatiky bude preložený do 10 jazykov

Ilustračné foto:

TASR

Podporiť hodiny programovania a kódovania na školách je cieľom portálu Code.org, informácie z ktorého využívajú na hodinách informatiky milióny učiteľov a študentov na celom svete, vrátane Slovenska. Obsah stránky bude po novom preložený do desiatich svetových jazykov. Oznámili to jeho zakladatelia počas podujatia Global Education and Skills Forum, ktoré sa v dňoch 23. a 24. marca koná v Dubaji.

Informácie na stránke budú už aj v čínskom, francúzskom, talianskom, japonskom, kórejskom, poľskom, portugalskom, španielskom a tureckom jazyku. „Je to krok vpred, ktorý bude mať pozitívny vplyv na študentov na celom svete,“ povedala Suky Kangová z Code.org. Ako ďalej doplnila, milióny ďalších študentov tak budú mať príležitosť naučiť sa počítačovú vedu.

Raši radí k úspechom aj antibyrokratické opatrenia a bezplatný internet

V Spojených štátoch amerických podľa Code.org vyučujú tisícky učiteľov viac ako 25 miliónov študentov. Mimo USA podporuje Code.org viac ako 100 medzinárodných partnerov, ktorí oslovujú takmer 13 miliónov študentov.

S obsahom portálu pracuje už šiesty rok aj slovenská učiteľka informatiky na Gymnáziu sv. Edity Steinovej v Košiciach Zuzana Tkáčová. „Celý ten portál bude v desiatich jazykoch, pretože aj pri tej výučbe programovania všetky tieto nástroje prostredníctvom Code.org je portál, ktorý ich ponúka bezplatne. A aby sa dosiahla masovosť, ktorá je rátaná naozaj na celosvetové pokrytie, tak najmä na tých základných školách je nevyhnutné, aby to bolo v jazyku, ktorý je tým deťom najbližší. Takže ten preklad do viacerých jazykov je vítaný a myslím si, že na báze dobrovoľnosti sa to bude ďalej ešte rozširovať a bude sa to dávať ešte do ďalších jazykov okrem tých desiatich, ktoré sú v súčasnosti,“ povedala Tkáčová, ktorá portál podľa vlastných slov používa už šesť rokov.

Chýbajú pracovníci s technickými vedomosťami

Podľa nej portál ponúka kompletné kurikulum, „Ktoré je úplne v súčasnosti najaktuálnejšie na celom svete a ktoré sa nasadzuje jednak v Spojených štátoch, a veľmi poctivo som sledovala ten vývoj toho kurikula aj v tej pilotnej fáze a mnohé z vecí z tohto nového kurikula už sa nám podarilo zapracovať aj do pripravovaných metodík pre učiteľov, takže je tu snaha spopularizovať tieto myšlienky už pre našich učiteľov,“ dodala Tkáčová.

Učebné osnovy Code.org pozostávajú z troch kurzov určených pre základné a stredné školy. „Počítačová veda je základným predmetom, rovnako ako matematika, angličtina, fyzika alebo biológia,“ uzavrel zakladateľ portálu Code.org Hadi Partovi.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie