Jednou vetou

Poslanci nezvolili šéfa úradu na ochranu tzv. whistleblowerov

Ilustračné foto

foto: Pixabay

Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredajšom tajnom hlasovaní nezvolili šéfa Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti (whistleblowerov). Dostatočný počet hlasov nezískala ani jedna z dvoch kandidátok, oznámili to po voľbe v pléne.

O post sa uchádzali Zuzana Dlugošová a Monika Filipová, ktorých parlamentu predložila vláda. Kandidátky vláde odporučila výberová komisia spomedzi 11 kandidátov. Opakovaná voľba šéfa úradu bude vo štvrtok (27. 6.) o 11.00 h.

Nový úrad má chrániť whistleblowerov, teda ľudí, ktorí poukážu na protispoločenskú činnosť. Jeho zriadenie priniesol nový zákon o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorý vstúpil do platnosti 1. marca tohto roku.

Najprv mu dal košom, teraz spolu kávičkujú. Vašečka sa stretol s Matovičom

Inštitúcia má byť nezávislým orgánom štátnej správy s celoštátnou pôsobnosťou. Jeho úlohou bude poskytovať ochranu oznamovateľom, kontrolovať dodržiavanie navrhovaného zákona, poskytovať odborné stanoviská a poradenstvo k aplikácii návrhu zákona, robiť osvetu v oblasti poskytovania ochrany whistleblowerom i poskytovať odmenu oznamovateľom. O svojej činnosti bude raz za rok predkladať správu Národnej rade SR.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie