Jednou vetou

Poslanci opäť rokujú o zmenách vo výbere šéfa PZ a odvode pre reťazce

Ilustračné foto

Foto: TASR

Zmeny vo výbere policajného prezidenta a osobitný odvod obchodných reťazcov priviedli poslancov Národnej rady SR do lavíc aj mimo riadne plánovaného harmonogramu.

Parlament už pôvodne rokovať nemal až do januára, ale prezident SR Andrej Kiska vrátil novely zákonov o Policajnom zbore SR a o osobitnom odvode obchodných reťazcov a poslanci chcú o nich rozhodnúť ešte pred Vianocami.

Štedrovečerné jedlo: čo vás tento rok vyjde najdrahšie?

Novela zákona o Policajnom zbore prináša nový spôsob výberu policajného prezidenta. Zákon o osobitnom odvode znamená, že obchodné reťazce pôsobiace na Slovensku budú od budúceho roka platiť osobitný odvod vo výške 2,5 % z ich čistého obratu.

Zmeny v zákone o Policajnom zbore prešli parlamentom 4. decembra 76 hlasmi. Minimálne toľko ich bude potrebných na opätovné schválenie. Kiska namieta, že právna norma je nesystémová a nerieši aktuálne problémy spojené s fungovaním polície.

Úpravu postavenia Úradu inšpekčnej služby označil len za formálnu, pretože kľúčové problémy nezávislosti policajnej inšpekcie necháva stále otvorené. Nevidí tiež záruku nezávislosti inšpekcie, keďže zostáva osobitnou súčasťou Policajného zboru.

Hlava štátu namieta aj neopodstatnenosť zasahovania zákonodarného orgánu do procesu vymenovania policajného prezidenta. Schválený zákon podľa Kisku zachováva podriadenosť a zodpovednosť prezidenta Policajného zboru ministrovi vnútra, pričom minister vnútra, a tak aj prezident Policajného zboru, sú súčasťou výkonnej moci. Túto novelu vrátil prezident s pripomienkami, o ktorých sa bude v pléne hlasovať.

Érsek je prvým ministrom, ktorý robí skutočné súťaže na železničné trate

Zákon o osobitnom odvode obchodných reťazcov prešiel parlamentom 6. decembra 74 hlasmi. Ak má prejsť opäť, musí získať aspoň 76 hlasov.

Kiska namieta, že nový osobitný odvod je nesystémový nástroj, ktorý diskriminuje niektoré obchodné reťazce voči iným ustanovením početných a navzájom sa prekrývajúcich podmienok vzniku povinnosti platiť odvod.

Právnu normu vrátil prezident ako celok, nie je teda možné v nej robiť nejaké zmeny. Buď ju poslanci schvália v pôvodnom znení, alebo neprejde.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie