Jednou vetou

Poslanci uskutočnili prieskum v Slovenskom pozemkovom fonde

Národná rada
Národná rada Slovenskej republiky.

Foto: TASR

Zástupcovia Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie vykonali v stredu poslanecký prieskum v Slovenskom pozemkovom fonde (SPF).

aktualizované: 17:21

„Predmetom poslaneckého prieskumu bolo viacero oblastí v činnosti SPF, ktoré sú zo strany členov výboru vnímané ako problémové,“ uviedol hovorca SPF Martin Kormoš. Boli to predovšetkým reštitučné nároky plnené postupníkom, prenájom pozemkov v správe a nakladaní SPF, ale aj konkrétne prípady, ktoré označili jednotliví členovia.

Pojednávanie v pozemkovej kauze Veľký Slavkov odročili

Časť otázok vedenie SPF podľa Kormoša zodpovedalo členom výboru počas prieskumu. „Vzhľadom na krátky časový priestor budú zvyšné otázky zodpovedané písomne,“ konštatoval hovorca.

Podľa poslancov z opozičnej SaS sa na SPF nakopili problémy, ktoré treba riešiť. Ocenili prístup a snahu vysvetliť predložené otázky.

„Výsledky však hodnotíme ako závažné. Z odpovedí, ktoré sme dostali, vyplynulo, že súčasné legislatívne nastavenie vyhovuje špekulantom s pozemkami. SPF doteraz nepredložilo žiadne legislatívne odporúčania, ktoré by zabránili špekulatívnemu nakladaniu v správe a majetku SPF,“ konštatovala po poslaneckom prieskume Anna Zemanová (SaS). Podľa jej straníckeho kolegu Radoslava Pavelku je dôležité, aby kompetentní začali konať a nakopené problémy urýchlene riešili.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie