Jednou vetou

Poštové služby potichu zdraželi: Ceny išli hore o vyše 12 percent

Poštové zásielky
Poštové zásielky do zahraničia zdraželi.

Foto: TASR

Pri odosielaní zásielok do zahraničia si od začiatku tohto roka priplatíte. Väčšinu nič netušiacich ľudí nové ceny nepríjemne prekvapia až pri podaní na pošte. Prečo o tom zodpovední zabudli informovať?

Slovenská pošta zásadnú zmenu cien mimo oficiálneho cenníka, vôbec prvú komplexnú od roku 2009, oficiálne neoznámila. Zákazníci sa s ňou nestretnú na pobočkách, ani na internetovom portáli. Síce jej túto povinnosť neukladá žiadna norma alebo nariadenie, bolo by to však minimálne slušné a korektné.

Úpravu schválil Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb. Najvýraznejšie zvýšenie cien sa dotklo medzinárodných zásielok. Pošta zrušila ich 1. a 2. triedu, ktorú nahradila len jediná. Platí to pre listy i balíky.

Mierne, no podstatné korektúry

„V cene zásielok sú premietnuté všetky náklady súvisiace s distribučným procesom, ktoré zahŕňajú najmä výber zásielky, jej prepravu a odmenu poštovému podniku krajiny určenia za doručovanie,“ povedala pre Hlavné.sk hovorkyňa Slovenskej pošty Martina Macková.

Poslanie listu s hmotnosťou do 50 gramov do Česka tak vyjde na 95 centov. V minulosti si pošta účtovala za využitie druhej triedy 80 centov a za tú prvú 90 centov. Doporučený list do 100 gramov v rámci Európy zdražel z 2,90 na 3,20 eura.

Terminálne odmeny

Niektoré ceny ostali zachované s úrovňou cien bývalej prvej triedy. Napríklad poslanie balíka do sedem kilogramov v rámci Európy stojí v jednej tarife 31 eur. Ide pritom o rovnakú sumu, akú si pošta vlani účtovala za prvú triedu.

Sučasné zvýšenie cien súvisí podľa Mackovej so zvýšením odmeny pre poštový podnik krajiny určenia, ktorý zabezpečuje doručenie zásielky. Ide o takzvané terminálne odmeny, ktoré sa zmenili na začiatku tohto roka a stanovujú ich Akty Svetovej poštovej únie.

„Priemerná nominálna cena vnútroštátnej štandardnej listovej zásielky v Európskej únii, od ktorej sa odvíja výška terminálnej odmeny, vzrástla za roky 2010 až 2017 o 72,5 percenta. Úprava cien zároveň zohľadňuje infláciu a rast nákladov za medzinárodnú poštovú prepravu,“ pridala Macková.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie