Jednou vetou

Potravinoví inšpektori našli na Slovensku ďalšie výrobky so škodlivým fipronilom

Ilustračné foto: pixabay.com

Potravinoví inšpektori našli na Slovensku ďalšie vaječné výrobky so škodlivým pesticídom fipronilom, potvrdilo ministerstvo pôdohospodárstva.

Už ich stiahli z trhu. Ide o vaječnú pasterizovanú melanž a vaječný tekutý žĺtok, potraviny pochádzajú z Nemecka, našli ich v prevádzke Zeelandia, s.r.o., Rozhanovce.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) vyzvala dodávateľov potravín, aby nehazardovali so zdravím obyvateľov.

Pozitívne nálezy v dvoch produktoch

„Zloženie a pôvod dovážaných potravín treba dôsledne preverovať. Odporúčam, aby sa vsadilo na overené produkty od overených dodávateľov, ideálne zo Slovenska, kde je celý výrobný proces plne pod kontrolou od farmy až po obchod,“ uviedla. Slovenskí zákazníci by sa podľa nej mali zaujímať o pôvod potravín nielen v obchodoch, ale aj reštauráciách.

Nadlimitný počet fipronilu našili inšpektori v týchto dňoch v produkte „Vaječná melanž tekutá pasterizovaná“ (DS 21.9.2017, šarža L 6183-0, dodávateľ: EIPRO-Vermarktung GmbH & KG, Postfach 1404, Lohne 49381, Nemecko). V druhom prípade šlo o výrobok „Vaječný žĺtok tekutý 10 kg“ (DS 2.9.2017, šarža 6191-0, dodávateľ: EIPRO-Vermarktung GmbH & KG, Postfach 1404, Lohne 49381, Nemecko.

Kontroly zamerané na slepačie vajcia

Inšpektori robia v týchto dňoch cielené kontroly potravín zamerané na slepačie vajcia, hydinové mäso a výrobky z vajec dodaných z iných členských krajín. Rozhodli sa tak urobiť po prepuknutí kauzy s holandskými vajcami obsahujúcimi fipronil v štyroch bratislavských hoteloch.

Ako správne nakupovať vajcia, sa spotrebitelia dozvedia priamo na webovom sídle ministerstva: http://www.mpsr.sk/index.php?navID=385&id=11358.

Môže vás zaujímať

Vinári nepovažujú zavedenie spotrebnej dane ani kolkovanie vína za vhodné opatrenia