Jednou vetou

Potravinoví inšpektori podrobili testom veľkonočný sortiment

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná a ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš

foto: TASR

Potravinová inšpekcia si "posvietila" na potraviny, po ktorých je pred sviatkami najväčší dopyt. Kontrole sa nevyhli ani reťazce, baliarne, veľkoobchodné sklady a aj samotní výrobcovia. Informovala o tom Lenka Sameková z odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

„Záleží nám na tom, aby na našich sviatočných stoloch pristávali bezpečné potraviny, ktoré neporušujú predpisy. Preto sme sa rozhodli uskutočniť kontroly špeciálne zamerané na veľkonočný sortiment,“ uviedla vicepremiérka a šéfka MPRV Gabriela Matečná (nominantka SNS).

Celoslovenská kontrolná akcia sa uskutočnila v mesiacoch február až marec. „V sledovanom období bolo vykonaných 1094 cielených úradných kontrol, z čoho pri 31 kontrolách bolo zistených 96 nedostatkov,“ zhrnul Jozef Bíreš, riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR. Na polovicu nedostatkov natrafili inšpektori v supermarketoch a hypermarketoch.

„Pri krájaní mäsových výrobkov neboli používané prikrývky hlavy, priestory jednej prevádzkarne sme našli v katastrofálnom hygienickom stave, 8 druhov hlbokozmrazených rybacích produktov a mletého mäsa mali porušené vákuum a vyskytovala sa na nich námraza,“ spresnil niektoré zo zistených nedostatkov Bíreš. Na výrobkoch „Kostelecké uzeniny“, „Jarní dvojka – Kostelecký Uherák“ a „Kostelecká klobása“ chýbali podľa neho označenie v štátnom jazyku a dátum minimálnej trvanlivosti.

Chyby týkajúce sa označovania potravín

V rámci cielených kontrol zachytili inšpektori 46,8 kilogramu nevyhovujúceho tovaru v hodnote 427,60 eura. Laboratórne testy odobratých produktov však ešte nie sú ukončené. Z 358 vzoriek sú zatiaľ známe výsledky 165 vzoriek. Inšpektori našli medzi nimi 6 nevyhovujúcich, čo predstavuje 3,6 %. Ide o zmes kandizovaného ovocia, ktorej inšpektori vytkli nedostatočné označenie farbiva brilantná modrá E 133. V ovocí navyše nenašli dva druhy farbív, ku ktorým sa výrobca priznával na etikete.

V testoch „pohorela“ aj piškótová torta s višňovou náplňou a kakaovou polevou Vienna cake cherry. „Výrobca nedodržal požiadavky, ktoré sa týkajú označovania potravín,“ zdôvodnil riaditeľ ŠVPS. Podobný problém zistili potravinoví inšpektori aj v prípade ďalších troch výrobkov, a to zrejúceho syra vyrobeného z ovčieho a kozieho mlieka Feta, syra Halloumi Athienitico papouis halloumi a ovčieho jogurtu Yogood. Na zozname nevyhovujúcich produktov skončil aj likér Vaječný sen oriešok 16 %, ktorý nedodržal množstvo deklarovaného alkoholu.

Sameková dodala, že potravinoví inšpektori udelili 11 blokových pokút v hodnote 300 eur. V podobných špecificky zameraných kontrolách bude podľa nej agrorezort pokračovať aj v budúcnosti.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie