Jednou vetou

Potrebujeme viac investovať aj do tzv. druhošancového vzdelávania

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Potrebujeme viac investovať do tzv. druhošancového vzdelávania a rekvalifikácií, pretože Slovensko je jednou z ekonomík, ktorá bude najviac ohrozená robotizáciou. Povedala to Zuzana Poláčková zo Slovenskej akadémie vied počas medzinárodnej konferencie Hodnotenie fondov EÚ – sme schopní poučenia? (13.9.), ktorá sa týkala programového obdobia v rokoch 2007 – 2013.

Veľkou výzvou podľa nej je, že Slovensko potrebuje pripraviť ľudí na to, že množstvo miest pre nízkokvalifikovaných pracovníkov nahradia automaty. „Ďalšou veľkou výzvou je poskytovanie verejných služieb zamestnanosti. Mali by byť viac zamerané na konkrétne cieľové skupiny, aby sa s ľuďmi pracovalo viac individuálne, ako je to teraz,“ poukázala na súčasný stav.

Cestujúci uväznení minulý týždeň vo vlaku budú takto odškodnení

V súvislosti s Rómami uviedla, že mnohí chcú pracovať a sú zruční. Ich podmienky na trhu práce sú však náročnejšie ako u nerómskej populácie. Je tam veľa zásadných štrukturálnych prekážok, ktoré komplikujú vstup a zotrvanie na trhu práce, ide aj o dopravu z osady. „Keď cesta zaberie dve až tri hodiny, je racionálnym riešením, že asi nepôjdete pracovať za takýchto podmienok, keď musíte vstávať ráno o pol štvrtej, aby ste mohli nastúpiť do rannej zmeny,“ uviedla odborníčka s tým, že v mnohých situáciách je to reálna prekážka.

Európski audítori varujú: Slovensko má opäť problém s čerpaním eurofondov

„S pomocou štrukturálnych fondov a Európskej únie (EÚ) financujeme do veľkej miery aktívnu politiku trhu práce, ktorá by bola bez pomoci EÚ asi ťažko realizovateľná v takom rozsahu,“ konštatovala Poláčková. V uplynulom programovom období bolo vytvorených napríklad vyše 88.000 pracovných miest.

Môže vás zaujímať

Slovenské domácnosti by mohli mať od budúceho roka lacnejšiu elektrinu