Jednou vetou

Powell: Fed urobí všetko, aby ekonomika USA pokračovala v raste

Jerome Powell, šéf FED

foto: TASR/AP

Ekonomika USA je v dobrej pozícii, čelí však veľkým rizikám. Rast v zahraničí sa totiž spomaľuje z dôvodu obchodných sporov, uviedol šéf americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell. Takisto zopakoval svoj sľub, že Fed sa bude snažiť udržať expanziu ekonomiky, ktorá sa v dôsledku ciel a ďalších faktorov spomaľuje.

Ekonomika je zdravá, jediným problémom je Fed, uviedol Trump

„Zdá sa, že neistota v oblasti obchodnej politiky hrá úlohu v globálnom spomaľovaní a v slabej výrobe a kapitálových výdavkoch v Spojených štátoch,“ uviedol Powell v texte poznámok k svojmu vystúpeniu na konferencii centrálnych bankárov v Jackson Hole. „Budeme konať, ako bude potrebné, aby sme zachovali expanziu.“

Po zverejnení Powellových vyhlásení akcie v USA zmazali straty a výnosy amerických vládnych dlhopisov stúpli. Podľa trhov totiž tieto vyjadrenia znamenajú, že Powell nechal otvorené dvere pre ďalšie zníženie kľúčovej sadzby Fedu v septembri.

Powell so zreteľom k dvojitému mandátu Fedu, ktorými sú plná zamestnanosť a cenová stabilita, uviedol, že „ekonomika sa nachádza v blízkosti oboch cieľov“.

„Našou terajšou výzvou je urobiť, čo je v silách menovej politiky, aby sme zachovali expanziu a aby zo silného pracovného trhu profitoval väčší počet ľudí zo nevýhodných skupín a aby sa inflácia pevne usídlila okolo dvoch percent.“

Čína ohlásila odvetné clá na tovary z USA v hodnote 75 mld. USD

Šéf Fedu dodal, že menová politika je síce silným nástrojom na podporu spotrebiteľských výdavkov, firemných investícií a dôvery, nemá však príručku, čo robiť v prípade medzinárodných obchodných sporov.

Fed sa podľa neho môže sústrediť na to, ako situácia v medzinárodnom obchode ovplyvňuje vyhliadky USA, a potom podľa toho prispôsobiť menovú politiku tak, aby presadzovala svoje ciele.

Môže vás zaujímať

Starobná penzia presahuje 484 eur, medziročne stúpla o vyše 25 eur