Jednou vetou

Právomoci výkonného riaditeľa v Renaulte prevezme dočasne T. Bolloré

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Správna rada francúzskej automobilky Renault vymenovala dočasné vedenie firmy potom, ako v Japonsku zatkli šéfa spoločnosti Carlosa Ghosna podozrivého z porušenia finančných zákonov. Ghosnove výkonné právomoci dočasne prevezme prevádzkový riaditeľ Renaultu Thierry Bolloré.

Správa rada však Ghosna z funkcie šéfa správnej rady a výkonného riaditeľa oficiálne neodvolala s tým, že počká na podrobnejšie informácie z japonskej strany. Ako uviedla, rozhodla sa požiadať Nissan o poskytnutie všetkých informácií v súvislosti s interným vyšetrovaním Carlosa Ghosna. Toho zatkli v pondelok pre podozrenia, že podhodnocoval svoje príjmy v oficiálnych dokumentoch a zneužíval financie spoločnosti Nissan na osobné účely.

Morháč: Vláda sa zaoberá otázkou podnikových štipendií

„V období, v ktorom bude pán Ghosn riešiť svoje právne záležitosti v Japonsku, bude jeho právomoci spojené s funkciou výkonného riaditeľa mať Thierry Bolloré,“ uviedla správna rada. Funkciu predsedu správnej rady dočasne prevezme Philippe Lagayette.

Vymenovaním dočasného vedenia tak Renault splnil požiadavku francúzskej vlády, ktorá v spoločnosti vlastní 15-percentný podiel. Renault zasa kontroluje 43,4-percentný podiel v Nissane. Ako uviedol francúzsky minister financií Bruno Le Maire, Ghosn v súčasnosti nie je v pozícii, aby mohol francúzsku spoločnosť riadiť, zároveň je však potrebné dodržať zásadu prezumpcie neviny.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie