Prečo absolvovať preventívku u zubára? Takto nás motivujú poisťovne

Nezabudnite do konca roka na preventívnu kontrolu o svojho zubára

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Akokoľvek sa bojíme bolesti zubov, pre mnohých ľudí je návšteva zubára len vzdialenou, traumatickou predstavou. Zvuk vŕtačky vo vás možno vyvoláva nevoľnosť a z pohľadu na kliešte idete rovno odpadnúť. Napriek tomu sa absolvovanie povinnej preventívnej prehliadky oplatí.

Chcete od nás dostávať najlepšie články za posledný týždeň? Prihláste sa na bezplatný Newsletter. Viac informácií nájdete TU

Zdravotné poisťovne sa veľmi správne snažia motivovať ľudí, aby navštevovali pravidelné preventívne prehliadky u stomatológa. Využívajú na to jednu z najsilnejších motivácií pre moderného človeka – peniaze.

Tí z nás, ktorí sa rozhodnú preventívku tento rok vynechať, si budúci rok priplatia za každý zákrok, čo budú musieť podstúpiť. A všetci dobre vieme, že napriek všetkej hygiene a starostlivosti sa zuby z času na čas radi pripomenú nečakanou bolesťou.

Preventívnu prehliadku u zubára vlani absolvovala len polovica dospelých

U detí sa prehliadka odporúča dvakrát za rok, u dospelých stačí raz ročne.

Aké pocity vo vás vyvoláva pohľad na tieto nástroje? Foto: Pixabay.com

Poisťovne motivujú

Všeobecná zdravotná poisťovňa na svojom webe cituje zákon, ktorý hovorí: „Zdravotné výkony v základnom prevedení poskytnuté v súvislosti so zubným kazom sa plne uhrádzajú na základe verejného zdravotného poistenia len vtedy, ak poistenec absolvoval v predchádzajúcom kalendárnom roku preventívnu prehliadku u zubného lekára.“

Poisťovňa Dôvera svojich poistencov zasa upozorňuje takto: „Ak neabsolvujete preventívnu prehliadku a máte zubný kaz, jeho ošetrenie si hradíte sám. Inak by sme vám ho v štandardnom prevedení zaplatili my.“

Behanie, plávanie, bicyklovanie: Podľa čoho si vybrať spôsob cvičenia

Poisťovňa Union dodáva: „Ak má poistenec absolvované preventívne prehliadky, odstránenie zubného kazu mu hradí zdravotná poisťovňa.“

Otvoriť ústa! Foto: Pixabay.com

Nové plomby

Deťom s mliečnymi zubmi, ale ani tehotným ženám podľa platných nariadení, ktorých cieľom je ochrániť životné prostredie pred hromadením ortuti, už nemôžu zubári opravovať kazy amalgámovými plombami.

Cieľom takýchto nariadení je kompletné vyradenie amalgámu zo stomatologickej praxe do roku 2030. Treba však dodať, že väčšina zubárov už dnes prechádza na menej ekologicky zaťažujúce a esteticky vhodnejšie alternatívy.

Najvyšší čas dať sa zaočkovať proti chrípke: Takto to funguje!

Zvládnuť bolesť nie je vždy jednoduché. Foto: Pixabay.com

Nemyslieť na prevenciu zubného kazu je chyba, upozorňuje stomatologička

To sa môže odraziť na cene zubných výplní a teda aj sume, ktorú by mali poisťovne preplácať. O to väčšmi im záleží na dôležitosti preventívnych prehliadok.

Eurá navyše

Poisťovne Dôvera a Union ponúkajú ako bonus pre svojich poistencov 100€, respektíve 50€, ktoré vrátia za vykonané zákroky poistencom, ktorí v predchádzajúcom kalendárnom roku absolvovali povinnú preventívnu prehliadku. Treba len dodržať niekoľko podmienok a o vrátenie peňazí aktívne požiadať.

Ako odohnať jesennú chrípku a nachladnutie. Máme tipy na posilnenie imunity

Neváhajte a absolvujte povinnú preventívnu prehliadku u vášho stomatológa čo najskôr. Do konca roka už nezostáva veľa času!

Pravidelná ústna hygiena je základ. Foto: Pixabay.com

Psychické problémy si podľa odborníka musia všimnúť najbližší

Môže vás zaujímať

Europoslanci predstavili svoje ciele na najbližších päť rokov