Jednou vetou

Predaj nových osobných áut v EÚ v máji ožil a mierne vzrástol

Ilustračná foto

Foto: TASR/AP

Predaj nových osobných áut v Európskej únii (EÚ) v máji konečne trocha ožil a mierne vzrástol po vytrvalom poklese v ôsmich predchádzajúcich mesiacoch. Informovalo o tom v utorok Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA).

Konkrétne, predaj osobných áut v európskom bloku sa v máji zvýšil medziročne o 0,1 percenta na vyše 1,4 milióna kusov, uviedlo združenie.

„Dopyt v regióne bol poháňaný najmä krajinami strednej Európy, kde registrácia nových vozidiel vzrástla o 6,2 % v minulom mesiaci, zatiaľ čo z piatich hlavných trhoch západnej Európy prišli „zmiešané výsledky“.

Počet nových registrácií vozidiel vzrástol v Nemecku, a to o 9,1 %, a vo Francúzsku o 1,2 %. Ale v Španielsku klesol o 7,3 %, v Británii o 4,6 % a v Taliansku o 1,2 %.

Druckerove sanitky sú podľa odborníkov predražené o milióny eur

Lídrom na európskom trhu bol v máji nemecký koncern Volkswagen, ktorý sa podieľa 24,7 % na predaji áut. Nasledovali francúzske skupiny PSA s trhovým podielom 16,7 % a Renault s podielom 11,1 %.

Za prvých päť mesiacov tohto roka však predaj nových áut v EÚ klesol o 2,1 % na 6,7 milióna kusov. S výnimkou Nemecka vykázali ostatné štyri z piatich najväčších trhov v EÚ v tomto roku mierny pokles predaja.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie