Jednou vetou

Predaj starších domov v USA nečakane klesol na vyše 3-ročné minimum

Ilustračná foto

foto: TASR

Predaj starších domov v USA klesol v januári tretí mesiac po sebe, pričom dosiahol vyše 3-ročné minimum. Údaje, ktoré prekvapili ekonómov počítajúcich s rastom predaja, zverejnila Národná asociácia realitných maklérov (NAR).

Asociácia však očakáva, že vzhľadom na momentálne podmienky na trhu sa situácia v nasledujúcich mesiacoch bude zlepšovať.

Predaj starších domov klesol v januári medzimesačne o 1,2 % na sezónne upravenú ročnú mieru 4,94 milióna. To je najnižšia hodnota od novembra 2015.

Ekonómovia pritom počítali s 1-percentným rastom predaja oproti decembru, za ktorý boli údaje revidované mierne smerom nahor. Medziročne sa predaj starších domov znížil o 8,5 %.

Vyššia produkcia a ceny ropy zvýšili zisk ruskej firmy Gazprom Nefť o vyše 48 %

Podľa hlavného ekonóma NAR Lawrenca Yuna je však pravdepodobné, že v budúcich mesiacoch sa predaj začne zvyšovať.

„Vzhľadom na spomaľovanie rastu cien a rastúce príjmy domácností by sa v nasledujúcich mesiacoch mal počet kupcov na trhu zvýšiť,“ povedal Yun.

Ako ukázali údaje NAR, ceny domov vzrástli najslabším tempom za takmer sedem rokov. Podľa asociácie dosiahla stredná cena domu v januári 247.500 USD (217.985 eur), čo medziročne znamená rast o 2,8 %. To je najslabší rast od februára 2012.

Môže vás zaujímať

INVESTOVANIE: Týmto fondom v druhom pilieri sa nedarilo, objem majetku však mierne stúpol