Jednou vetou

Premiérka Mayová nestojí proti svojim kritikom osamotená

Ilustračná foto

Foto: pixabay.com

Zo všetkých britských politických táborov sa na premiérku Theresu Mayovú valí kritika za jej návrh dohody s Bruselom o vystúpení krajiny z EÚ.

Ministri odchádzajú z jej kabinetu a mnohí členovia konzervatívnej strany sa usilujú dosiahnuť premiérkin odchod z funkcie.

Mayová však proti tejto silnej vlne odporcov nestojí osamotená. Šéfovia mnohých veľkých priemyselných spoločností ju podporujú.

Budúcnosť môže priniesť decentralizáciu rozvodov vody

Veria, že sa jej napokon podarí dosiahnuť organizovaný odchod Británie z EÚ. Premiérku podporujú koncerny z oboch brehov kanálu La Manche. Sú medzi nimi Airbus, BMW i Rolls-Royce.

Minister financií Philip Hammond v stredu (14. 11.) kontaktoval prostredníctvom telekonferencie asi 100 vplyvných britských manažérov. Žiadal ich o podporu navrhovanej dohody.

Šéf Airbusu Tom Enders hodnotil návrh ako „vítaný pokrok“ v rozvode. Firma zamestnáva na ostrovoch takmer 14.000 osôb.

Podobne pozitívne sa vyjadrilo aj vedenie nemeckého koncernu BMW. Plánovaný odchod Británie by bol podľa Warrena Easta, šéfa Rolls-Royce, v každom prípade lepší než tvrdý brexit.

Predstavitelia týchto koncernov sa obávajú, že brexit bez dohody by narušil plynulú dodávku komponentov, ktoré závody v Británii potrebujú na zachovanie plynulosti výroby.

Pasívne saldo agroobchodu za január až august medziročne stúplo o 32,6 %

Ak by sa totiž zaviedli colné kontroly, pred hraničnými priechodmi by sa vytvárali viackilometrové kolóny kamiónov a dodávky komponentov by neprichádzali včas.

Ďalšia skupina manažérov podľa portálu denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung podporuje nové referendum o brexite.

Medzi nimi je aj Justin King. Predpokladá, že by sa v ňom vyslovila väčšina za zotrvanie krajiny v EÚ. „Obchodníci sú pragmatici, nie fatalisti,“ povedal bývalý predseda správnej rady obchodného reťazca Sainsbury’s.

King dodal: „Keď sa ukazuje, že niečo nesmeruje k dobrému koncu, potom sa musí bojovať za inú alternatívu“.

Nemecký výrobca technických plynov Linde oznámil za deväť mesiacov rast zisku

Aj z politických kruhov sa čoraz silnejšie ozýva volanie po druhom referende. Premiérka Mayová je však rozhodne proti.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie