Jednou vetou

Prepad celkovej ponuky bytov sprevádzal prudký cenový rast

Ilustračné foto

zdroj: TASR

V prvom štvrťroku 2018 pokračoval na bratislavskom realitnom trhu silný dopyt nad 1000 bytov. Celková ponuka klesla z 3952 voľných bytov na 3646 a sprevádzal ju prudký cenový rast voľných bytov. Poukazujú na to analytici spoločnosti Bencont Investments, ktorí zároveň upozorňujú, že môže nastať situácia, keď bratislavský realitný trh narazí na nedostatočnú ponuku bytov.

Ponuku novostavieb na realitnom trhu v Bratislave tvorilo podľa analytikov ku koncu marca tohto roka 3646 bytov v rámci 125 rezidenčných projektov. Najväčším novým projektom bol Sputnik v Ružinove a nové etapy projektu Stein 2 v Starom Meste. Nová ponuka bytov však nebola dostatočná na to, aby pri aktuálnom predaji udržala rovnakú úroveň voľných bytov a celkovo sa tak ponuka prepadla o takmer 10 %.

Analytici upozorňujú, že ide už o tretí prepad po sebe, pričom od druhého štvrťroku 2017 klesol počet voľných bytov v hlavnom meste zo 4840 na súčasných 3646 bytov, teda o 25 %. Za prepadom ponuky je najmä tretí okres, kde v rokoch 2016 a 2017 vzniklo veľa nových projektov, ktoré sa postupne vypredávajú a novými projektmi sú nahrádzané len ojedinele, tvrdia analytici.

Jednotková cena voľných bytov dosiahla úroveň 2687,93 eura za štvorcový meter (m2) vrátane dane z pridanej hodnoty (DPH). Ide o medziročný rast o 6,6 % a medzikvartálne ceny vzrástli o 3,2 %. Analytici konštatujú, že za rastom je najmä tretí, štvrtý a piaty bratislavský okres, kde došlo k vypredaniu jednotkovo lacných bytov aj k zdražovaniu už ponúkaných bytov.

Záujem je prednostne o menšie a lacnejšie byty

Predaj novostavieb v prvom štvrťroku 2018 dosiahol 1007 bytov. Najviac bytov sa predalo v druhom bratislavskom okrese a v Petržalke, pričom najpredávanejším projektom v Bratislave boli Slnečnice, ktoré tvorili 18,5 % celkového predaja novostavieb. Priemerná cena predaných bytov dosiahla 2551,42 eura za m2 vrátane DPH. Ľudia majú vo všeobecnosti naďalej prednostne záujem o menšie a jednotkovo lacnejšie byty.

„Cenová dostupnosť bývania (ceny nehnuteľnosti vzhľadom na mzdy) je momentálne na najvyššej úrovni v histórii Slovenska a bývanie si môže dovoliť stále viac ľudí. Veľmi dôležitým faktorom sú aj úrokové sadzby na hypotékach, ktoré sú v súčasnosti na priemernej úrovni približne 1,7 %. To znamená značne nižšie splátky pri hypotékach,“ priblížil hlavný analytik Bencont Investments Matúš Jančura s tým, že priaznivá je aj situácia na pracovnom trhu a vysoký dopyt po nehnuteľnostiach je preto prirodzený.

Dopyt však podľa neho môžu obmedziť napríklad nové pravidlá Národnej banky Slovenska (NBS) k poskytovaniu úverov bankami. Podľa pravidla, ktoré nadobudne platnosť od júla 2018, bude maximálna úverová zadlženosť obyvateľa môcť dosahovať 8-násobok jeho priemerného ročného čistého príjmu. Ďalším faktorom potenciálneho poklesu dopytu môže byť podľa Jančuru stále viac obmedzená ponuka bytov. „Z tohto hľadiska môžeme v blízkej dobe v Bratislave očakávať ďalší cenový rast, nepredpokladáme však zatiaľ, že by bol vyšší ako 1 – 1,5 % medzikvartálne, respektíve 3 – 6 % medziročne,“ dodal.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie