Jednou vetou

Prepad ruského akciového trhu ovplyvnil obchodovanie s akciami vo Frankfurte

Ilustračná foto

foto: Pixabay

Pondelkový (9. 4.) popoludňajší rast eura voči doláru výrazne oslabil predpoludňajší prírastok hlavného indexu Dax nemeckej akciovej burzy. Napokon zostal v pluse 0,17 % a zastavil sa na hodnote 12.471,75 bodu.

Obchodovanie s akciami vo Frankfurte ovplyvnil silný prepad ruského akciového trhu. Došlo k nemu po zavedení nových amerických sankcií voči Moskve. „Euro sa môže stať po ďalšom oslabení rubľa záchrannou menou Rusov, čo by bola zlá správa pre Dax,“ uviedol trhový analytik Jochen Stanzl zo spoločnosti CMC Markets. Silnejšie euro by obmedzilo exportné príležitosti nemeckých podnikov.

Európska spoločná mena sa v pondelok znovu dostala nad 1,23 USD. Európska centrálna banka stanovila svoj referenčný kurz na 1 EUR/1,2304 USD. V piatok (6. 4.) bol kurz 1 EUR/12234 USD. Index MDax, na ktorom sú akcie stredne veľkých nemeckých firiem, v pondelok vzrástol o 0,20 % na 25.698,85 bodu. Technologický index TecDax posilnil o 1,14 % a dosiahol 2528,91 bodu.

Obchodný konflikt medzi Spojenými štátmi a Čínou spôsobuje chvenie na burze v New Yorku. Investori však dúfajú, že nedôjde k najhoršiemu a všetko sa napokon urovná diplomatickou cestou. Pokiaľ ide o kurzy cenných papierov firiem, v pondelok sa stali najpríťažlivejšie akcie Deutsche Bank po tom, ako v nedeľu (8. 4.) vo vedení ústavu nahradil Brita Johna Cryana jeho prvý zástupca Christian Sewing. Spočiatku vzrástli jej papiere o 4,5 %, ale do konca obchodovania zostali v pluse len 1,16 %. Napriek prísľubu nového predsedu správnej rady, že sa zmení stratégia najväčšieho nemeckého úverového ústavu, finanční analytici zostávajú skeptickí.

Z indexu Dax strácali v pondelok hlavne nemecké automobilky. Akcie BMW oslabili o 0,71 %, Daimlera prišli o 0,58 a Volkswagenu o 0,45 %.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie