Jednou vetou

Preplácanie nájmov nie je podľa Sulíka mŕtva téma

Podpredseda vlády pre ekonomiku a minister hospodárstva SR Richard Sulík počas príchodu na zasadnutie Ústredného krízového štábu, Bratislava, 23. marec 2020.

Foto: SITA/Branislav Bibel

Ak podľa ministra hospodárstva štát zakázal prevádzkam dosahovať tržby, musí im pomôcť s nákladovými položkami.

Téma preplácania nájmov nie je podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka mŕtva. „Som dohodnutý s ministrom financií Eduardom Hegerom, že túto tému budeme riešiť zajtra večer na koaličnej rade. Stále mám nádej, že pomôžeme obchodníkom vysporiadať sa s nájmami,“ uviedol šéf rezortu hospodárstva.

Ak štát podľa neho zakázal prevádzkam dosahovať tržby, musí im pomôcť s nákladovými položkami. Ako dodal, podnikateľom pomohli so mzdami pre zamestnancov, klesli im účty za energie, umožnili im odložiť si splátky, ostáva už iba nájomné.

Minister načrtol scenár, podľa ktorého by časť nájomného oželel prenajímateľ, časť by zaplatil štát a ostalo by malé percento, niekde medzi 10 až 20, ktoré by zaplatil obchodník. „Toto riešenie považujem za korektné a dúfam, že k niečomu v tomto duchu dospejeme,“ povedal Sulík.

Podľa neho je nutné najprv dospieť k dohode o tom, že je potrebné pomôcť podnikateľom s platením nájmov a až potom sa bude riešiť, aké percento bude platiť kto. Opätovne zopakoval, že pomoc štátu musí byť v aktuálnej situácii nielen efektívna, ale aj včasná a dostatočná.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie