Pri brexite je podľa Štefanca dôležité chrániť malých a stredných podnikateľov v SR

Ivan Štefanec

foto: TASR

Clá na slovenských výrobkoch vyvážaných do Británie by veľmi poškodili najmä malých a stredných slovenských podnikateľov. Dôležitá je tiež dohoda v obrannej oblasti a v oblasti zahraničnej politiky.

Zhodli sa na tom Paul Rübig, poslanec Európskeho parlamentu (EP) za ÖVP Rakúsko a globálny prezident SME (Small and Medium Enterprises, Malé a stredné podniky) Europe, a Ivan Štefanec, poslanec Európskeho parlamentu za KDH, v piatok na medzinárodnej konferencii na tému Brexit.

Organizuje ju Nadácia Antona Tunegu v spolupráci s Konrad Adenauer Stiftung a s podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ).

Lídri Európskej únie schválili prechod do druhej fázy rokovaní o brexite

„Kľúčové je, aby naši podnikatelia mohli do Británie vyvážať bez cla, aby neboli žiadne bariéry ani colné, ani necolné pre naše výrobky a služby. No a práve tieto rokovania začíname,“ priblížil Štefanec s tým, že zo Slovenska smeruje 6 % exportu do Británie, čo je približne rovnako ako vývoz Nemecka.

Práve preto je podľa neho dôležité, aby boli chránené záujmy malých podnikateľov, ktorí do tejto krajiny vyvážajú. „Z môjho pohľadu považujem za najdôležitejšie tri veci. Po prvé, dohodu o voľnom obchode, po druhé, dohodu o ochrane investícií a regulačnom rámci a po tretie, dohodu o voľnom pohybe informácií,“ vymenoval Štefanec s tým, že je to podstatné pre občanov aj pre firmy.

Rübig zdôraznil, že pri brexite sú najdôležitejšie tri oblasti, a to ľudia, problém hraníc a záväzky, ktoré sa majú zaplatiť. „Podarilo sa konečne posunúť dohodu o finančnom vyrovnaní, o tom, že nebudú tvrdé hranice medzi Írskom a Veľkou Britániou, no a podarilo sa, samozrejme, urobiť dohodu o tom, že občianske práva našich občanov v Británii nebudú porušené, to platí aj opačne, že budú rešpektované všetky práva občanov Británie na území Únie. Je to dôležité pre 100.000 Slovákov, ktorí tam žijú,“ dodal Štefanec.

Môže vás zaujímať

Krok OPEC+ zvýšil ceny ropy o vyše 1 %, cena Brentu prekročila 64 USD/barel