Jednou vetou

Pri práceneschopnosti počas sviatkov z lekárskej pohotovosti platia iné pravidlá

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Ak poistenci Sociálnej poisťovne počas nadchádzajúcich vianočných sviatkov navštívia ambulanciu pohotovostnej služby a ich zdravotný stav si vyžiada dočasnú pracovnú neschopnosť, mali by pamätať na to, že o tzv. péenke rozhoduje všeobecný lekár alebo lekár – gynekológ, ak ide o ambulantnú starostlivosť, alebo lekár zdravotníckeho zariadenia ústavnej starostlivosti, ak ide o ústavnú starostlivosť.

Nezamestnanosť v Poľsku zotrvala v novembri na 28-ročnom minime

Spätne môže príslušný lekár poistenca uznať za dočasne práceneschopného najviac tri kalendárne dni, ak mu predloží lekársky nález zubno-lekárskej pohotovostnej služby, ambulantnej pohotovostnej služby alebo ústavnej pohotovostnej služby.

Ak poistenec nie je hospitalizovaný, s nálezom z pohotovosti musí čo najskôr navštíviť ambulanciu všeobecného lekára alebo lekára – gynekológa, ktorý ho na jeho základe uzná za dočasne práceneschopného a vydá o tom potvrdenie na päťdielnom tlačive.

Prezident A. Kiska vetoval zákon o hazardných hrách

Podľa hovorcu poisťovne Petra Višvádera, ak dočasnú práceneschopnosť nepotvrdí príslušný lekár, ak nebude uznaná odo dňa zistenia choroby, alebo ak bude potvrdená viac ako tri dni spätne, Sociálna poisťovňa vznik dočasnej péenky došetrí v súlade so zákonom.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie