Jednou vetou

Pri výbere klimatizácie výkon nie je jediným atribútom, ktorý treba zohľadniť

Klimatizácia, ilustračný obrázok

foto: Pixabay

Mnohí ľudia sa pre chladenie priestorov rozhodnú až vtedy, keď udrú prvé výrazné horúčavy. Výsledkom je, že mnohé klimatizačné jednotky sú u dodávateľov vypredané a doba ich doručenia a montáže sa predlžuje na niekoľko týždňov. Preto je dobré sa do výberu chladenia bytu pustiť už teraz. Upozorňuje na to energetický audítor spoločnosti Magna Energia Vladimír Balaj.

Riadiť sa pri výbere klimatizácie heslom „čím vyšší výkon, tým lepšie“ nie je podľa neho práve najrozumnejšie. Dôležitý je priestor, ktorý je potrebné vychladiť. Týka sa to nielen jeho veľkosti, ale aj členitosti, presvetlenia, veľkosti okien, či kvality tesnenia dverí a okien. Svoju úlohu zohráva aj zateplenie celej budovy. Kým v zime pomáha uchovať v miestnostiach teplo, v lete zas dokáže udržať chlad.

Dôležitý je počet miestností, ktoré budú klimatizované

„V prvom rade si treba zodpovedať otázku, koľko miestností potrebujete klimatizovať. Ak jednu, najlepšie je zvoliť takzvaný delený (split) systém,“ vysvetlil Balaj. Ten pozostáva z jednej vnútornej jednotky, ktorá byt chladí a jednej vonkajšej. Jej úlohou je odvádzať teplý vzduch von.

Čítajte viac: Pri športovaní vášho dieťaťa pamätajte na bezpečnostné opatrenia

Mnohí ľudia, ktorí potrebujú vychladiť iba jednu miestnosť, si myslia, že im na to stačí aj mobilná klimatizácia. Tá žiadnu vonkajšiu jednotku nemá, preto je jej inštalácia výrazne jednoduchšia. Teplo sa odvádza von hadicou s priemerom približne 15 centimetrov. Iba vystrčiť takúto hadicu z okna nestačí, keďže teplý vzduch sa bude cez vzniknutú medzeru rýchlo vracať do miestnosti. K dispozícii sú síce adaptéry, no tie bývajú iba pre okná, ktoré sa otvárajú vysúvaním dohora a na Slovensku nimi disponuje iba minimum budov. Výsledkom je, že mobilná klimatizácia je výrazne menej účinná a náklady na jej prevádzku sú značne vyššie. Na dosiahnutie rovnakej teploty v izbe sa môže minúť až o 80 % elektriny viac než pri delenej klimatizácii.

Multisplit systém

Keď je potrebné vychladiť viacero miestností, vhodné je zvoliť multisplit systém. Ten pozostáva z jednej vonkajšej jednotky a viacerých vnútorných, ktoré by mali byť racionálne rozmiestnené v priestore, napríklad v každej izbe jedna. Mnohí ľudia sa domnievajú, že dokážu celý byt vychladiť z jedinej miestnosti, napríklad z chodby. „Povedia si, že klimatizácia to zvládne, stačí nechať otvorené dvere. Plus na nich nebude fúkať priamo studený vzduch. Tento prístup však nie je najrozumnejší,“ upozorňuje Balaj. Klimatizácia v takomto prípade chladí už vychladený vzduch, pričom v ostatných miestnostiach je stále teplo.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie