Jednou vetou

Pri zdaňovaní kryptomien ministerstvo financií počká na medzinárodné iniciatívy

Minister financií SR Peter Kažimír

Foto: TASR

Ministerstvo financií (MF) SR sa plánuje v tomto roku zaoberať zdaňovaním výnosov z kryptomien. Pri tvorbe legislatívy si však počká na medzinárodné iniciatívy, zdôraznilo pre TASR Ministerstvo financií (MF) SR.

Virtuálne meny nie sú vo väčšine krajín vôbec upravené a sú vnímané ako problém, ktorý treba riešiť, podotýka rezort financií. „MF SR má záujem riešiť otázky zdanenia príjmu vzniknutého pri výmene za tovar a rovnako, alebo najmä, príjmu pri obchodovaní,“ dodalo ministerstvo.

Toto prostredie nie je úplne popísané ani v zahraničí, ministerstvo preto chce byť opatrné. „Počkáme si na iniciatívy z úrovne G20, ale aj v spolupráci s kolegami OECD máme zámer výnosy z kryptomien v momente ich realizácie, či už pôjde o ťažbu, výmenu alebo predaj, zdaniť,“ skonštatovala riaditeľka tlačového odboru MF Alexandra Gogová s tým, že ak nebude táto oblasť regulovaná, budú rásť riziká financovania terorizmu a organizovaného zločinu virtuálnymi menami.

O globálnej regulácii kryptomien chce skupina krajín G20 podľa analytika Across Private Investments Jakuba Rosu diskutovať na aprílovom zasadnutí. „Rok 2018 sa bude niesť v znamení prvých snáh o globálnu reguláciu tohto sektora,“ doplnil.

Zdaniteľný príjem z kryptomien vzniká podľa ministerstva pri ťažení kryptomeny, výnose z investície alebo realizácie zisku a pri predaji a získaní kryptomeny pri úhrade za tovar alebo službu pre oba subjekty zapojené do transakcie.

Môže vás zaujímať

Do rána ostane na strednom Slovensku bez elektriny asi 300 odberných miest