Jednou vetou

Priemysel opäť spomalil tempo rastu

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Medziročný rast slovenského priemyslu sa v máji opäť spomalil na 4,7 % z aprílových 6,7 %. K slabšej produkcii prispel najmä petrochemický priemysel, ktorý v porovnaní s minulým rokom klesol takmer o dve tretiny.

Darí sa, naopak, výrobe elektrických zariadení, no žiadnemu ďalšiemu odvetviu sa už nepodarilo medziročne zrýchliť svoju výrobu. Vyplýva to zo stredajšieho rýchleho komentára analytikov úseku meny, štatistiky a výskumu (ÚMS) Národnej banky Slovenska.

Irán obohacuje urán na úroveň 4,5 percenta

„Podľa očakávaní produkcia výrazne klesla z dôvodu odstávok v petrochemickom priemysle. Taktiež sa znížil príspevok automobilového priemyslu k celkovému rastu,“ uviedli analytici ÚMS.

Výnimkou bola výroba áut s hybridným a elektrickým pohonom. Medzimesačne priemysel rástol, ale iba mierne. Produkcia za apríl a máj je v porovnaní s priemerom prvého štvrťroka vyššia o 0,7 %.

V posledných rokoch vidieť nižší dopyt po autách s dieselovým motorom, ktoré nahrádzajú autá s benzínovým motorom a postupne čoraz viac aj autá s alternatívnym pohonom.

„Do roku 2018 predstavovala výroba áut s takýmto pohonom iba jedno percento vývozu automobilov. Zásadná zmena nastala v prvom štvrťroku tohto roka, keď začal vývoz automobilov s alternatívnym pohonom dosahovať približne desatinu z celkového vývozu áut,“ uviedol ÚMS.

Pomerne prudký skok korešponduje so začiatkom výroby dvoch SUV modelov v hybridnej a plug-in hybridnej verzii. Okrem toho by mali v tomto roku pribudnúť v portfóliu áut vyrábaných na Slovensku ešte ďalšie verzie či už s elektrickým, alebo hybridným motorom.

Jaro Slávik: Stále je tu množstvo talentov a tu sa najlepšie prejavia

Pomerne dobré čísla vykázala podľa analytikov stavebná produkcia, ktorá v máji zaznamenala najvyšší rast v tomto roku, a to o 1,6 %.

„Pomerne dynamicky rástla stavebná produkcia v zahraničí, v rámci tuzemska sa v porovnaní s minulým rokom zvýšila nová výstavba. Stavebné práce súvisiace s výstavbou infraštruktúry zostávajú od novembra minulého roka naďalej pomerne nízke,“ zhodnotili analytici.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie