Jednou vetou

Prieskum cien: Za zemiaky na šalát zaplatíte o 130 percent viac

O koľko išla cena potravín a vecí na Vianoce vyššie? Pozrite si prieskum na konci článku

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Vianoce sú pred dverami a my sa pozeráme, čo v súvislosti s Vianocami zdraželo za uplynulé dva roky najviac. Tak sa zdá, že jednoznačne potraviny a cestovné, klesla cena elektroniky. Za základné potraviny štedrovečerného stola si poriadne priplatíme. Napriek tomu je potešujúce, že na vianočný nákup minieme percentuálne menšiu časť príjmu ako v minulosti.

Hudobníci spomínajú: Mikuláša milujeme dodnes

Čo podľa tradícií nesmie chýbať na prestretom štedrovečernom stole? Kapor a šalát. Kým v roku 2016 sme za 2 kilá balených zemiakov na tradičný šalát zaplatili 65 centov, teraz je to až 1,59 eur. Ide o nárast až 130 percent.  Kapor nás vyjde tiež drahšie a to o vyše 30 percent!

NÁŠ TEST: Zisťovali sme, na koľko Vás vyjde jedlo a pitie na vianočných trhoch

Ceny v maloobchodných reťazcoch skúmala vo svojom prieskume agentúra TopForex. Do modelového košíka sú pridané jednak potraviny na Štedrý večer, suroviny na výrobu vianočného pečiva a takisto darčeky, plus sa počíta s návštevou príbuzných, keď rodina z Bratislavy cestuje do Banskej Bystrice.

FOTO: Na vianočné trhy si vybehli aj známe tváre. Takto si vychutnali dobroty a náladu!

V tabuľke sú vybrané produkty a služby a ich cenový vývoj za dva roky.

Z prieskumu tiež vyplynulo, že celkovo minú Slováci na vianočné nákupy menšiu časť príjmu než v minulosti. Kým v roku 2016 minula priemerná slovenská rodina 57,3% mesačného príjmu, tento rok je to 42,9%. Tieto sumy sú vyrátané z priemerného príjmu, ktorý je aktuálne 992 eur a predvlani bol vo výške 889 eur.

Všetko podstatné nájdete na našom Facebooku – PRIDAJTE SA K NÁM TU

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie