Jednou vetou

Prieskum ukázal, že SR má vysokú podporu, aby získala sídlo ELA

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Slovensko má veľkú šancu, aby sa v Bratislave zriadilo sídlo Európskej agentúry práce (ELA), a medzi členskými štátmi je vnímané ako silný kandidát. Tvrdí to ministerstvo práce v materiáli zaoberajúcom sa prípravou SR na získanie sídla ELA, ktorý v stredu vzala na vedomie vláda. Rezort financií však bude musieť nájsť finančné prostriedky na dokončenie kandidatúry Slovenska.

Slovenská, maďarská a poľská dcérska spoločnosť Huawei vydali spoločné vyhlásenie

Počas mesiaca pripravuje minister práce Ján Richter (Smer-SD) podľa vlastných slov v tejto súvislosti cesty do všetkých krajín EÚ s cieľom lobovať a získavať podporu.

„Pretože je reálny predpoklad, že rozhodnutie, ktoré má padnúť na Rade ministrov práce, sociálnych vecí a rodiny, by malo byť ešte niekedy pred letom urobené, preto je pre nás jednoducho dôležité, aby sme tú podporu mali vopred vyjadrenú,“ priblížil po rokovaní vlády. Záujem o sídlo ELA prejavili aj Rumunsko, Lotyšsko, Cyprus a Chorvátsko.

Rezort práce má na sídlo ELA vytypovaný priestor v okolí autobusovej stanice a novej výstavby biznis centra.

Richter skonštatoval, že boli aj predbežné konzultácie a urobená „preddohoda“ o možnom sídle. „Ale treba povedať, že o tom nebudeme rozhodovať my,“ podotkol s tým, že túto ponuku posunie ministerstvo ďalej tým, ktorí o tom budú rozhodovať v Európskej komisii. Ide pritom o jednu z alternatív, v hre sú podľa rezortu práce tri priestory.

Nezamestnanosť na Slovensku medzimesačne v januári vzrástla na 5,26 %

Štát si dal v spolupráci s ministerstvom zahraničných vecí vypracovať prieskum podpory kandidatúry Slovenska medzi členskými štátmi Európskej únie (EÚ).

„Podporu SR zatiaľ potvrdili partneri z V4 a neformálne niekoľko ďalších členských štátov vrátane Luxemburska a Estónska. Krédo Slovenska ako vhodného kandidáta zvyšuje aj konštruktívny prístup v rokovaniach o revízii smernice o vysielaní pracovníkov a balíku mobility, ktorý oceňujú predovšetkým partneri z Francúzska a Nemecka,“ tvrdí v materiáli rezort práce.

Vysokú podporu majú naznačovať aj rokovania ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) na bilaterálnej úrovni, ako aj poskytnuté informácie zastupiteľskými úradmi Slovenska v EÚ. Okrem prieskumu vláda pripravila aj propagačný materiál o hlavnom meste, v ktorom by mohla agentúra sídliť.

Ďalším krokom pri realizácii kandidatúry Slovenska bude podľa ministerstva aktívny politický lobing zo strany predstaviteľov vlády.

Za nespokojných farmárov sa postavili Sme rodina a OĽaNO

„Spôsob a časový rámec rozhodovania o sídle ELA zatiaľ nie je známy, avšak, vychádzajúc z predošlej praxe zriaďovania decentralizovaných agentúr EÚ, je zrejmé, že rozhodnutie padne na úrovni členských štátov,“ doplnilo ministerstvo.

Na dokončenie ponuky kandidatúry Slovenska je potrebné vyčleniť zo štátneho rozpočtu finančné prostriedky, o akú sumu by malo ísť, ministerstvo zatiaľ nevyčíslilo. Toto bude úlohou ministerstva financií.

„S cieľom ponúknuť konkurencieschopnú kandidatúru Slovenska na sídlo ELA v Bratislave je nevyhnutné poskytnúť zo strany SR garancie súvisiace so stabilizáciou sídla. Takéto garancie sú štandardnou súčasťou ponuky členského štátu, ktorý kandiduje na budúce sídlo agentúry, a majú za cieľ zaručiť efektívne a bezproblémové fungovanie agentúry, predovšetkým v jej začiatočných štádiách,“ dodal rezort práce.

Zvažujeme trestné oznámenie na G. Matečnú, uviedol Magdoško

Odhaduje sa, že ročný rozpočet ELA sa bude pohybovať na úrovni 50 miliónov eur. Agentúra bude mať približne 140 zamestnancov, z toho 60 expertov, ktorých vyšlú členské štáty. Budú zastávať aj úlohu národných styčných úradníkov.

Môže vás zaujímať

INVESTOVANIE: Týmto fondom v druhom pilieri sa nedarilo, objem majetku však mierne stúpol