„Dokážeme sa úspešne chopiť aj štvrtej priemyselnej revolúcie a tranzície na čistú energiu,“ povedal. Tieto zmeny sú podľa Šefčoviča zároveň príležitosťou napríklad v oblasti výroby batérií, ktorá bude nevyhnutne rásť s nárastom elektromobility.
Volkswagen chce v troch nemeckých závodoch vyrábať elektromobily
„Želáme si, aby túto oblasť silnejšie uchopili európske firmy. Nemôžeme tvrdiť, že vyrábame najlepšie autá na svete a pritom v nich používať batérie dovážané odniekiaľ z ďalekej Ázie,“ podčiarkol. Zaostávanie EÚ za vývojom batérií pre elektromobily v Ázii sa podľa jeho slov znížilo z piatich rokov na tri roky.
Pri prechode krajín EÚ na čistú energiu tzv. dekarbonizáciou chce EK podľa Šefčoviča ďalej diskutovať s krajinami, ktorých sa bude týkať útlm ťažby uhlia. „Chceme s nimi hľadať nástroje a možnosti transformácie dotknutých regiónov,“ podčiarkol.
Jadro musí byť podľa Žigu súčasťou európskeho nízkouhlíkového konceptu
Konferencia CEEC bude pokračovať v utorok 20. novembra. Zameria sa na klimatické ciele, dekarbonizáciu, tzv. smart riešenia v energetike, ale aj problematiku investícií do energetiky.
Organizátorom konferencie je Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA). Konferencia sa koná pod záštitou Ministerstva hospodárstva SR a slovenského predsedníctva vo V4.