Jednou vetou

Prioritou pre SR z pohľadu OZ KOVO je približovanie miezd k západnej Európe

Predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna

Foto: TASR

Prioritou pre Slovensko je v súčasnosti približovanie miezd k západnej Európe. To sa odborári snažia dosiahnuť aj tlakom na zvyšovanie minimálnej mzdy. Nie je však reálne, že by sa podobná úroveň miezd na Slovensku dala dosiahnuť v priebehu najbližších rokov. Na piatkovej (21.9.) spoločnej konferencii Odborového zväzu (OZ) KOVO a najväčšieho odborárskeho hnutia v kovopriemysle v Nemecku IG Metall to uviedla podpredsedníčka OZ KOVO Monika Benedeková.

„To, čo je prioritou pre Slovensko, momentálne je mzdová konvergencia, to znamená, postupné približovanie miezd východnej Európy k západnej Európe,“ skonštatovala s tým, že to ovplyvňuje aj výška minimálnej mzdy.

Priblíženie sa k úrovni západných miezd však podľa nej nie je reálne v horizonte jedného až dvoch rokov. „Sú to desiatky až stovky rokov, ak by sme išli týmto tempom,“ zdôraznila, pričom dôvodom je aj to, že ani západné krajiny nestoja na mieste. „To, že vyjednávajú na odvetvovej úrovni a to, že majú odborovú organizovanosť niekde na úrovni 80 – 90 %, to je tá sila, ktorá ich mzdovú úroveň poháňa dopredu možno ešte rýchlejšie, ako je to na Slovensku,“ dodala.

Letašiová: Treba vytvoriť podmienky na pochopenie Smart City na Slovensku

Slovenský systém vyjednávania je podnikový, v Nemecku je systém postavený na odvetvovom kolektívnom vyjednávaní, čo je podľa nej výhodnejšie. „Ak ide o vyjednávanie na odvetvovej úrovni a do varovného štrajku sa napríklad zapojí 700.000 zamestnancov, tak ten efekt je absolútne plošný a úplne iný, ako keď sa napríklad vyhlási štrajk na podnikovej úrovni,“ poznamenala Benedeková.

Člen predstavenstva IG Metall Wolfgang Lemb je rovnako skeptický v názore, že sa podmienky pre zamestnancov v strednej a východnej Európe priblížia k tým západným veľmi rýchlo. „V celej Európe by sme sa mali sústrediť práve na vyrovnanie, vybalansovanie životných a pracovných podmienok,“ myslí si Lemb.

Môže vás zaujímať

Pod dočasnou ochranou je aktuálne na Slovensku 95 firiem