Prístup menších farmárov k užívaniu náhradných pozemkov sa zjednoduší

Ilustračné foto

Foto: Twitter

Prístup menších farmárov k pozemkom sa má zjednodušiť. Počíta s tým novela zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov z dielne koaličných poslancov Mosta-Híd a SNS, ktorú schválil parlament.

Poslanci novelou reagujú na platnú legislatívu od 1. mája tohto roka, ku ktorej boli podľa nich búrlivé reakcie najmä zo strany menších farmárov, ktorí užívali náhradné pozemky. Preto navrhujú zmeny.

„Návrh zákona je reakciou na požiadavky praxe tak, aby náhradné pozemky užívané aj po strate platnosti rozhodnutia o vyčlenení náhradných pozemkov z dôvodu prechodu alebo prevodu pôvodného pozemku boli užívané na základe právneho titulu, ktorým bude nové rozhodnutie okresného úradu, pozemkového a lesného odboru,“ zdôvodnil jeden z predkladateľov novely Peter Antal (Most-Híd).

Kažimír je najlepším kandidátom na post guvernéra NBS, skonštatoval Pellegerini

Plénum zároveň pri hlasovaní odobrilo Antalov pozmeňujúci návrh, podľa ktorého napríklad v praxi nastáva problém, že žiadosť na vydanie náhradnej pôdy môže podať len vlastník.

„Ak by nájomca mohol ponúknuť vlastníkovi náhradnú pôdu v rovnakej výmere a bonite a vlastník by ju odmietol, mohol by nájomca následne podať návrh na okresný úrad, nech určí, či je ponúknutá pôda v súlade aj so záujmami vlastníka a ak nie, tak okresný úrad vydá rozhodnutie, kde má byť vlastníkovi pôda vydaná,“ priblížil Antal.

Môže vás zaujímať

Dôchodcovia dostávajúci dôchodok v hotovosti ho budú mať už 21. decembra