Jednou vetou

Problematika lesov je podľa Lesov SR zneužívaná na politický boj

Ilustračné foto

zdroj: TASR

Je smutné, že problematika Lesov SR, lesníctva a správy lesov na Slovensku je neustále z odbornej diskusie vťahovaná do politického priestoru. Uviedol to Radko Srnka z odboru komunikácie štátneho podniku Lesy SR s tým, že polopravdy či neodbornosť sú obrazom stavu, ktorý nemôže priniesť nič dobré lesom ani občanom Slovenska.

Skonštatoval, že lesy sú ako súčasť národného bohatstva a dedičstva Slovenska „identifikované promotérmi politických strán ako téma vysokej citlivosti pre našich občanov“. Podľa štátneho podniku je táto téma zneužívaná na politický boj. Lesy SR sú podľa jeho vlastných slov pripravené na otvorenú, transparentnú, ale zároveň serióznu odbornú diskusiu, ktorej cieľom je kvalita správy majetku štátu a misia lesníkov v časoch globálnych klimatických zmien.

Lesy SR odmietajú obvinenia SaS z nevýhodných predajov poľovných revírov

„Klamstvá, polopravdy, absolútna neodbornosť, manipulatívne mediálne výstupy sú smutným obrazom tohto stavu, ktorý nemôže priniesť nič pozitívne ani našim lesom, ani prírode, ani občanom nášho Slovenska,“ podotkol Srnka v reakcii na článok zverejnený Hospodárskymi novinami (HN) o nákupe áut.

Ako priblížil, Lesy SR zverejnili súťažné podmienky na verejné obstarávanie na dodávku terénnych automobilov pick-up s pohonom všetkých štyroch kolies na stránke Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) a v systéme Josephine pre elektronické verejné obstarávanie. Na uvedenú zákazku sa do systému Josephine zaregistrovalo 17 záujemcov, pričom technické zadanie zistené na základe prieskumu verejného obstarávateľa spĺňalo minimálne šesť rôznych výrobcov automobilov pick-up.

O post riaditeľa Mestských lesov v Bratislave zabojujú traja kandidáti

„Do stanoveného termínu bola predložená iba jedna ponuka od spoločnosti Autonova s.r.o., ktorá po sérii rokovaní poskytla zľavu vo výške 223.100 eur bez DPH,“ ozrejmil Srnka. Termín dodania obstarávaných terénnych vozidiel bol zo strany Lesov SR stanovený v rozsahu 5 až 180 kalendárnych dní. Predkladateľ ponuky podľa Srnku sám stanovil termín dodania v lehote 45 dní.

Článok HN poukazoval na to, že napriek tomu, že súťažné podklady videlo 17 záujemcov, v tendri napokon súťažila iba jediná firma, ktorá zákazku aj vyhrala. „Predložená ponuka splnila všetky podmienky účasti a všetky podmienky kladené na predmet zákazky. Z uvedených dôvodov sa Lesy SR ako verejný obstarávateľ rozhodli predmetnú zákazku na dodávku terénnych automobilov pick-up 4×4 nezrušiť a prijať predloženú ponuku,“ poznamenal Srnka s tým, že štátny podnik zverejňuje všetky informácie týkajúce sa verejného obstarávania vo svojom profile verejného obstarávateľa.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie