Najväčšie obavy v nich vyvolávajú ďalšie kroky amerického prezidenta v súvislosti so zahraničným obchodom.
Demokrati získali kontrolu nad Snemovňou reprezentantov, čo im dáva väčšie šance blokovať Trumpovu domácu agendu, ale v prípade zahraničnej politiky zostávajú prezidentove možnosti prakticky nedotknuté.
Nedá sa tak očakávať, že by sa ohľadne obchodného konfliktu s Čínou či Trumpovho prístupu k Iránu niečo zmenilo.
„Rozsiahle právomoci prezidenta, najmä v oblasti zahraničnej politiky, zostávajú nezmenené,“ povedal pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk predseda zahraničného výboru nemeckého parlamentu Norbert Röttgen.
Počet čínskych turistov v ČR rastie, v lete ich bolo takmer ako Slovákov
Podľa neho je potrebné sa pripraviť na možnosť, že po porážke (v Snemovni reprezentantov) bude Trump ešte viac polarizovať, než v období kampane.
Jeho šance v oblasti zahraničnej politiky zvyšuje fakt, že v Senáte si republikáni udržali dominanciu. Práve Senát zohráva väčšiu úlohu v zahraničnej politike USA.
Navyše, obchod patrí k oblastiam, kde prezident môže konať bez súhlasu Kongresu. Podľa viacerých európskych diplomatov a analytikov tak teraz, keď nebude môcť do takej miery realizovať svoju domácu agendu, bude konflikt s Čínou pokračovať, prípadne sa môže ešte vyostriť.
Problémy Trumpa na domácej scéne zvyšujú aj pravdepodobnosť, že Trump bude pokračovať vo svojich hrozbách voči Európe, vrátane ciel na dovoz áut z Európskej únie.
EK vyjadrila ľútosť nad zastavením prístupu iránskych bánk do systému SWIFT
Júlová návšteva predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera v Bielom dome zabezpečila na určitý čas prímerie.
Ale už minulý mesiac americký minister obchodu Wilbur Ross obvinil EÚ z blokovania pokroku v obchode a uviedol, že „trpezlivosť Donalda Trumpa má svoje hranice“.
Ako dodal analytik Jeremy Shapiro, Trump je presvedčený, že EÚ má z obchodu s USA podstatne viac než naopak. „Predpokladám preto, že ak bude mať (Trump) doma politické problémy, pôjde do nových konfrontácií,“ dodal Shapiro.